Światowy kryzys niesie poważne zagrożenie dla eksportu - MG
5.12.Warszawa (PAP) - Światowy kryzys gospodarczy może skutkować
poważnymi zagrożeniami dla polskiego eksportu. Istnieją jednak
szanse na podtrzymanie jego dotychczasowej...
5.12.Warszawa (PAP) - Światowy kryzys gospodarczy może skutkować poważnymi zagrożeniami dla polskiego eksportu. Istnieją jednak szanse na podtrzymanie jego dotychczasowej dynamiki, głównie dzięki obserwowanej deprecjacji złotego - prognozują analitycy resortu gospodarki.
"Światowy kryzys niesie poważne zagrożenia w postaci spowolnienia eksportu, ale stwarza też pewne szanse na podtrzymanie jego dotychczasowego tempa rozwoju" - napisali w komunikacie.
"Obserwowane w ostatnim czasie i przewidywane w średniej perspektywie osłabienie złotego w relacji do dwóch podstawowych walut, przy równoczesnym spowolnieniu wzrostu, a nawet spadku realnych jednostkowych kosztów pracy może - w warunkach utrzymania gospodarki na ścieżce umiarkowanego wzrostu przełożyć się na względną poprawę rentowności eksportu" - dodają.
W ich ocenie sytuacja ta dotyczy zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw, które dotychczas najbardziej odczuwały skutki aprecjacji waluty krajowej.
"Stwarzałoby to szansę na poprawę konkurencyjności cenowej eksportu realizowanego przez te podmioty na rynkach unijnych, w tym zwłaszcza na najbliższym i najważniejszym rynku niemieckim" - podkreślają eksperci.
Zdaniem resortu gospodarki spowolnienie gospodarcze w Europie Zachodniej stwarza szansę rozwinięcia eksportu w kierunku wschodnim.
"Głęboka dekoniunktura na rynkach zachodnich, w tym zwłaszcza rozwiniętych krajów unijnych, wymusza intensyfikację ekspansji eksportowej na rynki wschodnie, zwłaszcza na rynki WNP" - uważają analitycy.
Narodowy Bank Polski oszacował eksport towarów we wrześniu 2008 r. na poziomie 11.262 mln euro, a import 12.386 mln euro. W porównaniu z danymi za wrzesień 2007 r. wartość eksportu towarów zwiększyła się o 2.068 mln euro, tj. o 22,5 proc., a import towarów wzrósł o 2.168 mln euro, tj. o 21,2 proc.(PAP)
bg/ ana/