Święto Trzech Króli zgodne z konstytucją
Pracownicy mogą odetchnąć. Trybunał Konstytucyjny odrzucił wniosek PKPP Lewiatan o zbadanie, czy ustanowienie 6 stycznia dniem wolnym od pracy było zgodne z prawem.
Pracownicy mogą odetchnąć. Święto Trzech Króli na stałe będzie dniem wolnym od pracy. Trybunał Konstytucyjny odrzucił wniosek Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" o zbadanie, czy ustanowienie 6 stycznia dniem wolnym od pracy było zgodne z prawem - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
- Trybunał Konstytucyjny odrzucił go z przyczyn formalnych, uznając, że wnioskodawca nie był uprawniony do jego złożenia - wyjaśnia Grażyna Spytek-Bandurska z PKPP Lewiatan.
Pracodawcy we wniosku wskazywali na brak porozumienia rządu i Stolicy Apostolskiej w sprawie wprowadzenia w Polsce kolejnego święta wolnego od pracy. Art. 9 pkt 2 konkordatu wyraźnie wskazuje, że w takim przypadku jest ono konieczne - stwierdza dziennik.
Wniosek do trybunału złożyła też NSZZ „Solidarność”. Związkowcy mają wątpliwości co do zapisu, zgodnie z którym firmy nie muszą oddawać pracownikom wolnego w innym terminie, jeżeli któreś ze świąt wypadnie w ich dzień wolny z tytułu pięciodniowego tygodnia (najczęściej jest to sobota).
Uważają oni, że ten przepis dyskryminuje pracowników m.in. ze względu na liczbę dni wolnych od pracy lub wysokość wynagrodzenia (teoretycznie szefowie mogą zaplanować rozkład czasu pracy, aby święto jak najczęściej wypadało w dzień wolny dla pracownika z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy). Ten wniosek trybunał dopiero rozpatrzy.
Przypomnijmy: w kalendarzu 2012 mamy 13 dni świątecznych wolnych od pracy, a 9 z nich wypada w dni robocze. Lubiący odpoczywać mogą być zadowoleni - to o jeden dzień więcej niż w roku ubiegłym. 4 świąteczne dni wypadają w weekendy i, w przeciwieństwie do lat poprzednich, nie należą się za nie dodatkowe dni wolnego. Zmiany nastąpiły po tym, jak 24 września 2010 roku Sejm zdecydował, że Święto Trzech Króli stanie się kolejnym dniem wolnym od pracy. W zamian wykreślono z Kodeksu Pracy możliwość odebrania dnia wolnego za święto wypadające w sobotę. Nie ma się jednak co martwić. Według kalendarza na 2012 rok czeka nas 7 długich weekendów, przy czym aż 5 z nich wymaga wzięcia zaledwie 1 dnia urlopu, by w zamian uzyskać nieprzerwane 4 dni odpoczynku. Ile na tym stracą pracodawcy?
- Szacuje się, że każdy dodatkowy dzień wolny od pracy oznacza spadek produkcji oraz zysków przedsiębiorstw i łączne obciążenie przedsiębiorstw może wynieść nawet 900 mln złotych rocznie – tłumaczy Piotr Rogowiecki, p.o. Dyrektora Departamentu Dialogu Społecznego, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej.
- Oczywiście w skali mikro inaczej wygląda sytuacja w odniesieniu do różnych branż, wielkości przedsiębiorstw - dodaje Piotr Rogowiecki. Trzeba pamiętać, że przedsiębiorstwa - także w dniu wolnym od pracy - ponoszą koszty stałe, a więc koszty amortyzacji majątku trwałego, ochrony, ogrzewania itp.
Pracownicy, których wynagrodzenie jest uzależnione od stawki godzinowej na dniach wolnych po prostu tracą pieniądze. Trzeba także zaznaczyć, że nie do końca prawdziwe jest stwierdzenie, że dzięki dodatkowemu dniu wolnemu pracownicy będą wypoczęci i wydajniejsi.
Najnowsze badania pokazują, że wydajność pracowników spada już przed dodatkowym dniem wolnym i nie osiąga normalnego poziomu przez kilka kolejnych.
ml/ak