Trwa ładowanie...
d14fxq9

Syndyk przelał pieniądze na konta pracowników ZNTK Łapy S.A.

Syndyk Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego S.A. w Łapach (Podlaskie) przelał w poniedziałek na konta ok. 750 byłych pracowników upadłej spółki należne im pieniądze z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W sumie to ponad 5 mln zł brutto zaległych wypłat wraz z różnymi ich obciążeniami.

Share
d14fxq9

Pieniądze zostały przelane na konta pracowników, większość jeszcze w poniedziałek powinna mieć już do nich dostęp - poinformowała PAP syndyk Alina Sobolewska.

Jak ocenia biuro terenowe Funduszu w Białymstoku, w pojedynczych przypadkach to kwoty wahające się od blisko 500 zł do prawie 25 tys. zł brutto.

Alina Sobolewska dodała, że przygotowywane są jeszcze tzw. wykazy uzupełniające do wypłat dla tych osób, które były zatrudnione w upadłej spółce na koniec sierpnia oraz na koniec września. Te wypłaty pieniędzy z Funduszu zakończą się za miesiąc.

d14fxq9

ZNTK Łapy S.A. istniały od blisko 150 lat, specjalizowały się w naprawach wagonów, a ich głównym kontrahentem była firma PKP Cargo. Kłopoty spółki zaczęły się, gdy PKP Cargo przestały zamawiać tam naprawy, tłumacząc się trudną sytuacją na rynku.

Jeszcze niedawno ZNTK Łapy S.A. zatrudniały 750 osób, tuż przed ogłoszeniem upadłości - ok. 400. Po ogłoszeniu upadłości były już prezes spółki Jacek Łupiński mówił dziennikarzom, że liczy, iż syndykowi uda się uruchomić częściowo działalność. Trwa szacowanie wartości majątku upadłej spółki przez syndyka.

Dla liczących ok. 25 tys. mieszkańców Łap k. Białegostoku upadłość ZNTK to także duży problem społeczny. Był to bowiem istotny pracodawca. W ubiegłym roku w mieście została też zamknięta Cukrownia Łapy, zatrudniająca również kilkaset osób.

d14fxq9

Podziel się opinią

Share
d14fxq9
d14fxq9