Trwa ładowanie...
d36bbx6

Szef MSWiA na południu kraju (komunikat)

...
Share
d36bbx6

17.05. Warszawa - MSWiA informuje:

Dziś (17 maja br.) Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji odwiedzi tereny dotknięte podtopieniami i powodzią w południowej części Polski. Razem z komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Wiesławem Leśniakiewiczem udał się na Śląsk, aby zapoznać się z sytuacją na miejscu. Później szef MSWiA uda się do Małopolski.

Dziś w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej minister Jerzy Miller spotkał się ze służbami ratowniczymi, przedstawicielami Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Wojska, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej i Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, w związku z sytuacją hydrometeorologiczną na południu Polski.

d36bbx6

Według danych synoptyków dziś wieczorem (17 maja br.) strefy zachmurzenia spowodują kolejne opady we wschodniej Małopolsce, które następnie będą rozszerzać się na północ przez Mazowsze i Podlasie, a później przemieszczą się na zachód.

Prognozowane opady deszczu występują głównie na południu kraju i mogą utrzymać się nawet do piątku 20 maja 2010 r. Największe opady występują w zlewni rzeki Raby (w wojew. małopolskim) i wynoszą 186l/m2 , czyli tyle co średnio w ciągu 2 miesięcy.

Minister Jerzy Miller, na podstawie informacji uzyskanych od szefów poszczególnych służb(PSP, Policja, Straż Graniczna, Wojsko Polskie) oraz pochodzących z RCB, KZGW i IMGW, zarządził m.in. oddelegowanie poszczególnych służb ratowniczych (PSP, Straż Graniczna, Policja) do prowadzenia ewakuacji ratowniczej na terenach powodziowych (w tym przemieszczenia w wyznaczony rejon sprzętu Policji i Straży Granicznej).

Sytuacja na południu Polski jest dynamiczna. Na bieżąco podejmowane są decyzje na temat ewakuacji ludności z kolejnych terenów. Do tej pory w całym kraju ewakuowano łącznie 1440 osób. Dziś około 997 osób, a wczoraj 441 osób. Najgorsza sytuacja utrzymuje się na terenie województwa małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego.

d36bbx6

Województwo małopolskie

Na terenie województwa małopolskiego ewakuowano dziś 833 osoby (wczoraj 16 maja br. 317 osób).

Najgorsza sytuacja jest w powiatach: dąbrowskim, oświęcimskim, tarnowskim, myślenickim, wielickim, bocheńskim, nowosądeckim, brzeskim oraz w mieście Kraków.

Województwo śląskie

d36bbx6

Na terenie województwa śląskiego ewakuowano dziś ponad 90 osób (wczoraj 16 maja br. 70 osób). Najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach: gliwickim, bielskim, cieszyński oraz miastach Katowice, Zabrze i Bielsko-Biała.

Województwo podkarpackie

Na terenie województwa podkarpackiego ewakuowano dziś 74 osoby (wczoraj 16 maja br. 54 osoby). Najtrudniejsza sytuacja występuje w powiatach: krośnieńskim, ropczycko - sędziszowskim, jasielskim, sanockim, strzyżowskim, rzeszowskim, dębickim i mieleckim.

Rafał Jurkowlaniec, wojewoda dolnośląski podjął decyzję o ogłoszeniu pogotowia przeciwpowodziowego na terenie Dolnego Śląska, w związku z pogarszającymi się warunkami hydrometeorologicznymi w dolinie rzeki Odry. Dziś, od godzin popołudniowych pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje na terenie powiatów: oławskim, wrocławskim, trzebnickim, średzkim, wołowskim, legnickim, lubińskim, górowskim, głogowskim i w mieście Wrocław.

d36bbx6

W miejscowościach przygranicznych po stronie Czech, w sąsiedztwie rzek Odra i Olza obowiązuje III stopień zagrożenia powodziowego.

Rzeka Odra

W miejscowości Bartosovice / ok. 30 km od granicy/ obowiązuje II stopień zagrożenia powodziowego;

W miejscowości Bohumin /miejscowość graniczna/ obowiązuje III stopień i stale się podnosi.

d36bbx6

Na dopływach rzeki Odry:

- Icinka i Ondrejnice: odnotowano III stopień zagrożenia powodziowego.

- Lubina, Porubka: odnotowano III stopień zagrożenia powodziowego.

Większość pozostałych dopływów Odry posiada I lub II stopień zagrożenia powodziowego.

d36bbx6

Rzeka Olza

W miejscowości czeski Cieszyn /miejscowość graniczna/ obowiązuje III stopień zagrożenia powodziowego.

W miejscowości Detmarovice obowiązuje III stopień zagrożenia powodziowego.

W miejscowości Vernovice obowiązuje III stopień zagrożenia powodziowego i stale się powiększa. Dopływy rzeki Olzy:

- Stonawka - obowiązuje III stopień.

Największe opady w przeciągu ostatnich 24 godzin były w rejonie miasta Trzyniec.

Występują utrudnienia w ruchu samochodowym i kolejowym:

Od godz. 11.30 zamknięty jest odcinek autostrady D1 od Bohumina /granica/ do Ostrawy.

Od godziny 11.30 zalane są tory kolejowe na trasach:

- Ostrawa Svinov-Ostrawa Vitkovice

- Bohumin-Ostrava

- Frydek Mistek-Liskovec

- Frendstat- Verovice

- Bystrica-Trzyniec

- Hranice na Morave- Hustopec.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ wni/

d36bbx6

Podziel się opinią

Share
d36bbx6
d36bbx6