Szef MSWiA na południu kraju (komunikat)

...

17.05. Warszawa - MSWiA informuje:

Dziś (17 maja br.) Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji odwiedzi tereny dotknięte podtopieniami i powodzią w południowej części Polski. Razem z komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Wiesławem Leśniakiewiczem udał się na Śląsk, aby zapoznać się z sytuacją na miejscu. Później szef MSWiA uda się do Małopolski.

Dziś w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej minister Jerzy Miller spotkał się ze służbami ratowniczymi, przedstawicielami Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Wojska, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej i Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, w związku z sytuacją hydrometeorologiczną na południu Polski.

Według danych synoptyków dziś wieczorem (17 maja br.) strefy zachmurzenia spowodują kolejne opady we wschodniej Małopolsce, które następnie będą rozszerzać się na północ przez Mazowsze i Podlasie, a później przemieszczą się na zachód.

Prognozowane opady deszczu występują głównie na południu kraju i mogą utrzymać się nawet do piątku 20 maja 2010 r. Największe opady występują w zlewni rzeki Raby (w wojew. małopolskim) i wynoszą 186l/m2 , czyli tyle co średnio w ciągu 2 miesięcy.

Minister Jerzy Miller, na podstawie informacji uzyskanych od szefów poszczególnych służb(PSP, Policja, Straż Graniczna, Wojsko Polskie) oraz pochodzących z RCB, KZGW i IMGW, zarządził m.in. oddelegowanie poszczególnych służb ratowniczych (PSP, Straż Graniczna, Policja) do prowadzenia ewakuacji ratowniczej na terenach powodziowych (w tym przemieszczenia w wyznaczony rejon sprzętu Policji i Straży Granicznej).

Sytuacja na południu Polski jest dynamiczna. Na bieżąco podejmowane są decyzje na temat ewakuacji ludności z kolejnych terenów. Do tej pory w całym kraju ewakuowano łącznie 1440 osób. Dziś około 997 osób, a wczoraj 441 osób. Najgorsza sytuacja utrzymuje się na terenie województwa małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego.

Województwo małopolskie

Na terenie województwa małopolskiego ewakuowano dziś 833 osoby (wczoraj 16 maja br. 317 osób).

Najgorsza sytuacja jest w powiatach: dąbrowskim, oświęcimskim, tarnowskim, myślenickim, wielickim, bocheńskim, nowosądeckim, brzeskim oraz w mieście Kraków.

Województwo śląskie

Na terenie województwa śląskiego ewakuowano dziś ponad 90 osób (wczoraj 16 maja br. 70 osób). Najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach: gliwickim, bielskim, cieszyński oraz miastach Katowice, Zabrze i Bielsko-Biała.

Województwo podkarpackie

Na terenie województwa podkarpackiego ewakuowano dziś 74 osoby (wczoraj 16 maja br. 54 osoby). Najtrudniejsza sytuacja występuje w powiatach: krośnieńskim, ropczycko - sędziszowskim, jasielskim, sanockim, strzyżowskim, rzeszowskim, dębickim i mieleckim.

Rafał Jurkowlaniec, wojewoda dolnośląski podjął decyzję o ogłoszeniu pogotowia przeciwpowodziowego na terenie Dolnego Śląska, w związku z pogarszającymi się warunkami hydrometeorologicznymi w dolinie rzeki Odry. Dziś, od godzin popołudniowych pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje na terenie powiatów: oławskim, wrocławskim, trzebnickim, średzkim, wołowskim, legnickim, lubińskim, górowskim, głogowskim i w mieście Wrocław.

W miejscowościach przygranicznych po stronie Czech, w sąsiedztwie rzek Odra i Olza obowiązuje III stopień zagrożenia powodziowego.

Rzeka Odra

W miejscowości Bartosovice / ok. 30 km od granicy/ obowiązuje II stopień zagrożenia powodziowego;

W miejscowości Bohumin /miejscowość graniczna/ obowiązuje III stopień i stale się podnosi.

Na dopływach rzeki Odry:

- Icinka i Ondrejnice: odnotowano III stopień zagrożenia powodziowego.

- Lubina, Porubka: odnotowano III stopień zagrożenia powodziowego.

Większość pozostałych dopływów Odry posiada I lub II stopień zagrożenia powodziowego.

Rzeka Olza

W miejscowości czeski Cieszyn /miejscowość graniczna/ obowiązuje III stopień zagrożenia powodziowego.

W miejscowości Detmarovice obowiązuje III stopień zagrożenia powodziowego.

W miejscowości Vernovice obowiązuje III stopień zagrożenia powodziowego i stale się powiększa. Dopływy rzeki Olzy:

- Stonawka - obowiązuje III stopień.

Największe opady w przeciągu ostatnich 24 godzin były w rejonie miasta Trzyniec.

Występują utrudnienia w ruchu samochodowym i kolejowym:

Od godz. 11.30 zamknięty jest odcinek autostrady D1 od Bohumina /granica/ do Ostrawy.

Od godziny 11.30 zalane są tory kolejowe na trasach:

- Ostrawa Svinov-Ostrawa Vitkovice

- Bohumin-Ostrava

- Frydek Mistek-Liskovec

- Frendstat- Verovice

- Bystrica-Trzyniec

- Hranice na Morave- Hustopec.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ wni/

Źródło artykułu:PAP
pogodapowódźmswia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)