Szkocka dziura na wykresach

Na informacje, że zaplanowane na 18 września referendum może doprowadzić do niepodległości Szkocji, rynki finansowe zareagowały panicznie. Efektem jest ogromna dziura w notowaniach funta, który względem głównych walut jest najsłabszy od kilkunastu miesięcy. Niezależnie od tego, co zobaczymy po 18 września, władze w Londynie już teraz będą musiały podjąć decyzję o nadaniu Szkocji większych uprawnień, czyli samodzielności.

Szkocka dziura na wykresach
Źródło zdjęć: © DM BOŚ

08.09.2014 | aktual.: 08.09.2014 11:59

O tym, że zbliżające się referendum może mieć wpływ na notowania funta, pokazał już ubiegły tydzień. Wtedy rynek zareagował dość nerwowo na sondaż YouGov wskazujący na 47 proc. poparcia. Najnowszy, zrobiony przez tą samą instytucję daje już 51 proc. zwolennikom niepodległości regionu. To może dać dodatkowy impuls tym, którzy do tej pory byli niezdecydowani - i to raczej tym, którzy będą chcieli "odegrać" się na władzach w Londynie. W efekcie już teraz warto zastanowić się, co stanie się w momencie, kiedy Szkoci będą chcieli rządzić samodzielnie. Pomijając kwestie polityczne i gospodarcze (Szkocja będzie słabym krajem bez mocnego zaplecza), powstaje pytanie o wspólną walutę, jaką jest funt. Nawet, jeżeli zachowany zostanie wspólny obszar walutowy, to GBP nie będzie już tak silny, jak dotychczas, a Bank Anglii będzie zmuszony do szukania kompromisów w polityce monetarnej, czyli … potencjalna podwyżka stóp procentowych za chwilę oddali nam się znacznie dalej poza oczekiwany luty 2015 r.

Potencjalnych niewiadomych jest tak dużo, że funt aż do 18 września raczej pozostanie pod presją spadkową. Widoczna na wykresie GBP/USD luka spadkowa (1,6166-1,6327) potwierdza tylko siłę trendu. Jednocześnie złamane zostało ważne wsparcie w rejonie 1,63. To sprawia, że impuls może zatrzymać się dopiero w okolicach 1,59, które stanowią minima z października i listopada ub.r.
[ Wykres dzienny GBP/USD

]( http://finanse.wp.pl/w1,GBP,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )

A co na EUR/USD? Niezależnie od słabszych danych Departamentu Pracy USA, jakie poznaliśmy w piątek, nadal utrzymuje się presja spadkowa. Jej efektem było dzisiejsze zejście do 1,2930. Niemniej wsparcia z ubiegłego tygodnia na 1,2919 pozostają nienaruszone. Pytanie jednak na jak długo. Ciężarem dla euro wciąż pozostaje sytuacja na Ukrainie (wczoraj Rosjanie zerwali rozejm zawarty w piątek), gdyż prowadzi ona do dalszej eskalacji wojny handlowej Unia Europejska-Rosja i tym samym pogarsza sytuację fundamentalną w strefie euro.
[ Wykres dzienny EUR/USD

]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )

Marek Rogalski
Główny analityk walutowy DM BOŚ

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)