Trwa ładowanie...

Szykują się atrakcyjne kontrakty. Energa i Bumar chcą współpracować z Amerykanami

Polskie firmy rozmawiają o współpracy z przedsiębiorcami z Chicago i Doliny Krzemowej. Energa - w zakresie tzw. inteligentnych sieci elektroenergetycznych, a Bumar – czujników. Pierwsze spotkania z Amerykanami już były. Wynika z nich, że są możliwości i chęć współpracy, a wartość kontraktów może być liczona w miliardach.

Szykują się atrakcyjne kontrakty. Energa i Bumar chcą współpracować z AmerykanamiŹródło: Jupiterimages
d2yhncz
d2yhncz

Polskie firmy rozmawiają o współpracy z przedsiębiorcami z Chicago i Doliny Krzemowej. Energa - w zakresie tzw. inteligentnych sieci elektroenergetycznych, a Bumar – czujników. Pierwsze spotkania z Amerykanami już były. Wynika z nich, że są możliwości i chęć współpracy, a wartość kontraktów może być liczona w miliardach.

- Wiemy, że są technologie, że jest rynek i że są możliwości finansowania. Teraz chodzi o to, żeby z tej wiedzy zbudować pakiet inwestycyjny. Jeżeli chodzi o elementy czujników, to propozycje projektów, które były pokazywane w Chicago, to są kilkusetmilionowe, jeśli nie miliardowe wartości w dolarach. Także jest to jeden z najbardziej rosnących rynków na świecie w tej chwili - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Olgierd Dziekoński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, który uczestniczył w spotkaniach w Stanach Zjednoczonych z polskimi przedsiębiorcami.

Wizyta w USA dotyczyła wzmocnienia i uruchomienia nowych obszarów współpracy ze środowiskiem gospodarczym, polonijnym z Chicago i Doliny Krzemowej, czyli centrum amerykańskiego przemysłu nowych technologii.

- Wydaje się, że będzie możliwość wykorzystania istniejących już tam technologii dla przeniesienia ich na teren Polski. W tej sprawie prowadzone są rozmowy pomiędzy przedstawicielami firm amerykańskich, US-PTC [Amerykańsko-Polska Izba Handlowa – red.] a Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. W Polsce mogłyby być opracowywane i produkowane w kooperacji elementy do analizy, szczególnie w obszarze medycyny, prewencji zdrowotnej, badań i analiz zdrowotnych - tłumaczy minister.

d2yhncz

Podczas spotkania dyskutowano również o współpracy w dziedzinie nowoczesnych technologii, takich jak smart grid (inteligentne sieci elektroenergetyczne).

- Próbujemy zidentyfikować partnerów, określić ich zainteresowanie, zbudować pakiet finansowy. Wiemy - i to jest najważniejsze - że istnieje potrzeba i dostęp do technologii oraz zainteresowanie po obu stronach. Zarówno Agencji Rozwoju Przemysłu, jak i po stronie polskich firm. Są to te związane z sektorem energetyki: firma Energa, jak również Bumar, jeżeli chodzi o te dotyczące czujników - wymienia Olgierd Dziekoński.

- Jesteśmy bardzo zainteresowani czujnikami MEMS [ang. Micro Electro-Mechanical Systems - red.] do zastosowań cywilnych i obronnych. Interesuje nas również technologia MMIC [ang. Monolithic Microwave Integrated Circuit - monolityczne mikrofalowe układy scalone]. Technologie MEMS i MMIC były zgłaszane do offsetu przez Bumar Elektronika, tj. zgłoszona została gotowość przyjęcia takiej technologii od partnerów zagranicznych - informuje Monika Koniecko, rzeczniczka prasowa Bumaru.

Minister Dziekoński zaznacza, że to dopiero początek drogi.

d2yhncz

- Trzeba wypracować kto, w jaki sposób, ile, jak się dzieli ryzyka, jak się to finansuje. To wymaga jednak czasu. Najważniejsze jest zaczęcie i znalezienie pozytywnego zainteresowania po obu stronach - podkreśla.

Spotkania w USA dotyczyły także współpracy amerykańskich technologicznych parków z polskimi.

- W przyszłym roku w styczniu przewidywana jest bezpośrednia współpraca tak, żeby można było wykorzystywać użytkowników parków, czyli firmy średniej wielkości, mniej więcej o obrocie 1-2 mln dolarów. Nie start-upy, ale firmy, które już istnieją 2-3 lata i chcą dynamicznie rozwijać swoją ofertę rynkową. Chicago jest szczególnie zainteresowane wykorzystaniem firm i usytuowaniem takich firm na rynku europejskim - mówi Olgierd Dziekoński.

Minister przypomina, że przez ten park technologiczny przeszedł Comarch, jedna z największych polskich spółek informatycznych.

- Czyli ten pierwszy "most" już jest, teraz chodzi o znalezienie kolejnych firm, również i amerykańskich, które mogłyby funkcjonować na terenie Polski - podsumowuje Olgierd Dziekoński.

d2yhncz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yhncz