Tak z nas zdzierają banki! Sprawdź
Dziewięć złotych prowizji za wpłacenie swoich pieniędzy na własne konto?! 4 złote za telefoniczne sprawdzenie rachunku? Polskie banki zdzierają z nas absurdalne opłaty za to, że trzymają nasze ciężko zarobione pieniądze i nimi obracają. W dużo bogatszej Wielkiej Brytanii klienci banków mają to wszystko za darmo!
23.03.2011 | aktual.: 23.03.2011 10:09
Bankowcy mamią nas w reklamach rzekomo darmowymi kontami, ale potem, przy odebraniu najprostszego zaświadczenia, albo sprawdzeniu przez telefon stanu konta, trzeba płacić.
I to coraz więcej – jak policzył „Dziennik Gazeta Prawna” – w pierwszym kwartale 2010 roku banki zarobiły na jednym kliencie średnio o 20 zł więcej niż w tym samym czasie w zeszłym roku! Mało? Cały zysk wypracowany na jednym kliencie sięga nawet 200 złotych!
– Opłaty te wynikają one z konieczności wykonania dodatkowej pracy przez pracowników banku – tłumaczy Marcin Pawelec z Grupy Allianz Polska. – Kwestia opłaty za wyciągi papierowe wynika z proekologicznej polityki Banku – wtóruje mu rzeczniczka Deutsche Bank PBC, Sabina Solomon.
Analityk Ipomemy Securities S.A., Tomasz Bursa, tłumaczy, że banki tylko równają do europejskich standardów. – Wcześniej w naszej bankowości było nienaturalnie tanio – wyjaśnia.
To dlaczego w bankach w Wielkiej Brytanii nie trzeba płacić za wpłaty i wypłaty, wydruki salda, czy sprawdzanie stanu konta przez telefon?
A Anglii wszystko jest za darmo
W największych bankach w Wielkiej Brytanii – HSBC, NatWest, Barclays i Lloyds TSB – właściciele podstawowych kont, za których otwarcie i prowadzenie nie ma żadnych opłat, nie muszą płacić ani za wydruki salda za jakikolwiek okres, ani za sprawdzanie stanu konta przez telefon, ani za zamknięcie konta zaraz po jego otwarciu, ani za wymianę bilonu na banknoty, a w trzech z nich nie trzeba też płacić za żadne zaświadczenia.
Tabela opłat:
- Wpłata własnej gotówki w kasie banku (ING Bank Śląski) - 9 zł
- Duplikat wydruku miesięcznego w placówce (Millenium) - 15 zł
- Kopia wyciągu starszego niż trzy miesiące (Citi Handlowy) - 20 zł
- Likwidacja rachunku w ciągu 90 dni od jego otwarcia (PKO SA) - 35 zł
- Sprawdzenie salda bankowego przez telefon (Bank Pocztowy) - 4 zł
- Zmiana rachunku ze wspólnego na indywidualny lub odwrotnie (PKO BP) – 20 zł
- Niepobranie uprzednio zgłoszonej wypłaty gotówki (ING Bank Śląski) - 50 zł
- Wystawienie zaświadczeń, referencji bankowych; od dokumentu (Allianz) - 10 zł
- Zmiana rodzaju rachunku przy zachowaniu tego samego numeru konta (Deutsche Bank) - 150 zł
- Wymiana banknotów na bilon i odwrotnie (Deutsche Bank) - 2,0%, min. 1,00 zł