Trwa ładowanie...
litwa
09-01-2012 12:45

Taniejący złoty zagraża litewskiej gospodarce

Taniejąca złotówka zagraża gospodarce Litwy - pisze w poniedziałek "Lietuvos Żinios". "Jeżeli zgodnie z prognozami Bloomberga kurs złotego spadnie do 0,6 lita (w poniedziałek wynosił 0,77 LT), dla naszego przemysłu będzie to oznaczało tragedię" - pisze gazeta.

Share
Taniejący złoty zagraża litewskiej gospodarceFot: AFP/VANDERLEI ALMEIDA
d4b0mme

"Lietuvos Żinios" przypomina, że obecnie ceny produktów spożywczych w Polsce są o jedną trzecią niższe niż na Litwie. Różnicę cen powoduje nie tylko tani złoty, ale też niższy podatek VAT. W Polsce podatek ten wynosi 5 proc., a na Litwie 21 proc.

W Polsce znacznie tańsze niż na Litwie są też inne produkty. Litwini zaczynają więc masowo, tak jak w 2009 roku, wyjeżdżać na zakupy do Polski, gdzie kupują nie tylko jedzenie, ale też ubrania, obuwie, meble.

"Swoimi pieniędzmi wspieramy inne państwo" - pisze dziennik.

d4b0mme

Doradca banku SEB Gitanas Nauseda odnotowuje na łamach gazety, że "tani złoty dla polskiej gospodarki będzie korzystny tylko do pewnego czasu". Według niego, spadający kurs złotego spowoduje inflację.

Nauseda przyznaje, że "obecne tendencje na polskim rynku finansowym nie są korzystne dla litewskiej gospodarki" , ale, jego zdaniem, Litwa nie może zmienić sytuacji.

- Polska nadal deklaruje zamiar zachowania płynnego kursu swej waluty. Litwa natomiast pozostaje wierna stałemu kursowi lita w stosunku do euro, aż do przystąpienia do strefy euro. Trudno tu coś zaradzić - mówi litewski analityk.

Cena euro na Litwie od wielu lat jest stała, wynosi 3,45 lita.

Z Wilna Aleksandra Akińczo

d4b0mme
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b0mme
d4b0mme