Trwa ładowanie...
d1ntcg6

Tarnów szacuje, że połączenie z Puławami da większe synergie niż planowano wcześniej

21.01. Warszawa (PAP) - Azoty Tarnów, które mają zgodę KE na przejęcie Puław, zakładają, że niebawem ruszą szczegółowe prace nad synergiami wynikającymi z połączenia. Wstępnie...

Share
d1ntcg6

21.01. Warszawa (PAP) - Azoty Tarnów, które mają zgodę KE na przejęcie Puław, zakładają, że niebawem ruszą szczegółowe prace nad synergiami wynikającymi z połączenia. Wstępnie szacują, że te synergie, szacowane wcześniej na 100 mln zł, mogą być dwa razy większe. Planowane są też istotne oszczędności w inwestycjach - poinformowali przedstawiciele grupy.

"100 mln zł synergii (z połączenia grupy z ZA Puławy - przyp. PAP) szacowaliśmy na podstawie doświadczeń z ZAK i Policami. Dopiero po zarejestrowaniu akcji będziemy mieć dostęp do informacji poufnych i wtedy zidentyfikujemy faktyczne synergie. Ruszą prace zespołu do spraw konsolidacji" - powiedział na poniedziałkowej konferencji Jerzy Marciniak, prezes Azotów Tarnów.

Tarnów informował wcześniej, że połączenie Tarnowa i Puław da ok. 100 mln zł synergii, głównie w pierwszym roku po zakończeniu przejęcia oraz wygeneruje jednorazowe oszczędności inwestycyjne w wysokości ok. 200 mln zł w Tarnowie.

"Wcześniej zakładaliśmy 100 mln zł synergii ze strony naszej grupy. Wiemy z naszego doświadczenia i doświadczenia innych tego typu projektów, że dwukrotność tej kwoty jest możliwa" - powiedział Andrzej Skolmowski, wiceprezes grupy.

d1ntcg6

Połączone zespoły Grupy Azoty i Puław pracować będą nad szczegółową identyfikacją synergii pomiędzy spółkami.

Zarząd Tarnowa zakłada, że efekty synergii zostaną osiągnięte m.in poprzez centralizację zarządzania wspólnymi obszarami, a w szczególności obrót nawozami, kaprolaktamem i produktami pochodnymi, zakupem surowców strategicznych, zakupem mediów energetycznych, w tym gazu ziemnego, organizacją procesu inwestycyjnego, organizacją usług logistycznych dla potrzeb grupy.

Spółka ocenia, że już w marcu będzie mogła oszacować synergie możliwe od uzyskania w tym roku.

Wiceprezes Witold Szczypiński poinformował, że synergie zakupowe będą możliwe do osiągnięcia od 2014 roku, gdyż większość umów w Puławach na ten rok została już zawarta.

d1ntcg6

Nie planuje się zwolnień grupowych w Puławach.

Przedstawiciele tarnowskiej grupy podtrzymali, że po połączeniu Grupy Azoty i Puław możliwe będzie wygenerowanie istotnych oszczędności w nakładach inwestycyjnych. Zarząd Tarnowa zidentyfikował kilka projektów inwestycyjnych, które mogą być wyeliminowane w wyniku połączenia.

"Uwzględniając nasze plany inwestycyjne, bez Puław, określiliśmy, że na dwóch projektach inwestycyjnych mamy oszczędność ponad 200 mln zł. To rezygnacja z intensyfikacji RSM i mocznika" - powiedział wiceprezes Skolmowski.

Prezes Marciniak dodał, że Puławy mają w tych obszarach wystarczające zdolności produkcyjne, a środki te mogą być wykorzystane na inne inwestycje.

d1ntcg6

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska udzieliła bezwarunkowej zgody na przejęcie przez Azoty Tarnów Zakładów Azotowych Puławy. W ramach oferty publicznej Tarnów objął 14.032.026 akcji Puław stanowiących 73,4 proc. kapitału spółki i uprawniających do takiego samego udziału w głosach. Wcześniej, w wyniku wezwania w lipcu 2012 roku spółka kupiła 10,3 proc. akcji Puław.

Grupa Azoty zapowiada, że wkrótce ogłosi wezwanie na pozostałe akcje ZA Puławy.

"Wystąpiliśmy do rejestru sądowego o zarejestrowanie zmian w statucie i podwyższenia kapitału, spodziewamy się decyzji w najbliższych dniach. Wówczas przeprowadzimy wezwanie na pozostałą część akcji Puław" - powiedział prezes Marciniak.

"Osobiście wydaje mi się, że jeśli akcjonariusze nie wymienili akcji przy parytecie wymiany 1 do 2,5 to teraz, gdy przy obecnym kursie parytet wynosi 2,1 czy 2,2 jest mniej prawdopodobne, że będą chcieli sprzedać. Jeśli jednak będą chcieli, to kupimy. Mamy na to środki" - dodał prezes Zakładów Azotowych w Tarnowie.

Pod koniec września 2012 roku ZA Puławy i Grupa Azoty podpisały porozumienie określające zasady konsolidacji obu spółek w ramach wspólnej grupy kapitałowej. W listopadzie firmy zawarły umowę określającą zasady współpracy w ramach konsolidacji. (PAP)

pel/ osz/

d1ntcg6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ntcg6