Te państwa poradziły sobie z pandemią najlepiej. Reszta wyraźnie od nich odstaje
Niewiele światowych gospodarek przeszło przez pandemię suchą stopą, są jednak takie, które sprostały jej lepiej od innych. Najlepiej z kryzysem poradziły sobie państwa skandynawskie, nieznacznie skorzystały także Stany Zjednoczone. Pośród najbogatszych państw Europy o małej zapaści mogą natomiast mówić Hiszpanie i Brytyjczycy.
Kryzys przeżywają również Hiszpanie i Austriacy. Jak pisze The Economist, w obu tych państwach pandemia wywołała rosnącą falę bezrobocia, a rządy nie dają rady z wypłatą rekompensat dla poszkodowanych. W obu przypadkach PKB na jednego mieszkańca spadło o blisko 6 procent.
Ile państw, tyle strategii
Nie wszystkie kraje podążały tą samą ścieżką w walce ze skutkami globalnej pandemii. Stany Zjednoczone, które odnotowały nieznaczne wzrosty, postanowiły skupić się na programach socjalnych dla poszkodowanych w kwocie 2 milionów dolarów. Podobną strategię obrała również Kanada, choć tamtejsza gospodarka poradziła sobie nieco gorzej (-1.4 proc. PKB w przeliczeniu na mieszkańca w porównaniu do stanu sprzed wybuchu pandemii).
Jeszcze inne podejście obrały kraje bałtyckie, które skoncentrowały swoją siłę fiskalną na ochronie przepływów pieniężnych firm lub rozszerzaniu opieki zdrowotnej - ocenia The Economist.
Prezent od PiS dla każdej rodziny? Cieszyński: to uczciwe podejście
Gospodarka po pandemii
Ceny akcji w Wielkiej Brytanii są dziś nieco niższe niż w przededniu pandemii – być może odzwierciedla to niepewność wywołaną Brexitem. Ameryka, która ma więcej takich firm, odnotowała na giełdzie wzrosty. Najlepiej sytuacja wygląda na rynkach skandynawskich, gdzie niezmiennie panuje prawdziwa hossa. Co ciekawe, gdy przyjrzymy się rynkowi duńskiemu, aż trzy z dziesięciu największych pod względem kapitalizacji rynkowej firm pochodzi z branży medycznej.
Analitycy "TE" przewidują jednocześnie, że 2022 r. przyniesie ożywienie gospodarcze, któremu nie powinno przeszkodzić rozpowszechnienie wariantu Omicron. OECD spodziewa się, że niektórzy z najgorszych graczy zaczną nadrabiać zaległości: na przykład we Włoszech przewiduje się wzrost PKB o 4,6 proc. w 2022 r., powyżej średniego tempa klubu wynoszącego 3,9 proc.