Trwa ładowanie...

Telewizja analogowa zostanie wyłączona m.in. w Krakowie i Łodzi

Piąty etap wyłączeń naziemnej telewizji analogowej rozpocznie się w poniedziałek. Nadajniki zostaną wyłączone m.in. w Krakowie, Łodzi, Katowicach, Bydgoszczy i Gnieźnie. Ten etap będzie dotyczyć ponad 12 mln mieszkańców.

Share
Telewizja analogowa zostanie wyłączona m.in. w Krakowie i Łodzi
Źródło: Jupiterimages
d2chwbb

Piąty etap procesu zastępowania telewizji analogowej sygnałem z naziemnych multipleksów cyfrowych obejmie obszar 754 gmin. Będzie to: 114 gmin woj. śląskiego, 125 gmin woj. łódzkiego, 121 gmin woj. małopolskiego, 101 gmin woj. kujawsko-pomorskiego, 137 gmin woj. wielkopolskiego, 65 gmin woj. zachodniopomorskiego, 46 gmin woj. pomorskiego, 13 gmin woj. świętokrzyskiego, 8 gmin woj. dolnośląskiego, 12 gmin woj. opolskiego, 4 gminy woj. warmińsko-mazurskiego, 4 gminy woj. lubuskiego i 4 gminy woj. mazowieckiego.

Nadajniki sygnału analogowego zostaną wyłączone w miastach: Białogard, Bydgoszcz, Gniezno, Kalisz, Katowice, Konin, Koszalin, Kraków, Lębork, Łódź, Piła i Świnoujście. Nastąpi to o godz. 1-szej w poniedziałek. W piątym etapie zostanie wyłączonych 19 stacji analogowych głównych, emitujących programy TVP S.A., 21 stacji retransmisyjnych, emitujących programy TVP S.A. i 10 stacji emitujących wyłącznie programy komercyjne.

W ramach MUX-3 (za sprawą którego można odbierać programy TVP) włączonych zostanie 26 stacji cyfrowych głównych oraz 22 stacje doświetlające. Te ostatnie umożliwiają dostęp do telewizji cyfrowej mieszkańcom tych miejscowości, do których nie dociera sygnał z głównych nadajników ze względu na np. ukształtowanie terenu.

d2chwbb

Według przeprowadzonych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, zacytowanych w komunikacie przesłanym PAP przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji badań, problemów z odbiorem sygnału cyfrowego MUX-3 nie powinni mieć mieszkańcy województw: wielkopolskiego, łódzkiego, pomorskiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i warmińsko-mazurskiego.

Jak poinformował w piątek rzecznik prasowy resortu Artur Koziołek, utrudnienia w odbiorze sygnału cyfrowego mogą wystąpić jedynie w niektórych miejscowościach położonych na terenach górskich oraz w miejscach, w których do tej pory odbiór sygnału analogowego był niemożliwy lub bardzo utrudniony.

W woj. kujawsko-pomorskim utrudnienia w odbiorze MUX-3 mogą dotyczyć 55 małych miejscowości położonych w powiatach: lipnowskim oraz włocławskim. Warunki odbioru MUX-3 w tym rejonie ulegną poprawie po 17 czerwca, kiedy uruchomiona zostanie regularna emisja sygnału MUX-3 ze stacji w Płocku. Mieszkańcy tych miejscowości mogą już odbierać sygnał cyfrowy MUX-1 ze stacji Płock/Rachocin.

W woj. małopolskim problemy z odbiorem MUX-3 mogą wystąpić w 17 miejscowościach: Regulice - gm. Alwernia, Jachówka - gm. Budzów, Uniejów-Rędziny - gm. Charsznica, Karczowice - gm. Kozłów, Pazurek - gm. Olkusz, Dąbrówka - gm. Stryszów, Imbramowice - gm. Trzyciąż, Gorzeń Górny - gm. Wadowice, miejscowościach z gm. Mucharz: Świnna Poręba i Mucharz, miejscowościach z gm. Wolbrom: Wymysłów, Sulisławice, Brzozówka oraz Poręba Dzierżyna, a także miejscowościach z gm. Zembrzyce: Marcówka, Śleszowice i Tarnawa Dolna. W pięciu z tych miejscowości (Jachówka, Sulisławice, Brzozówka, Poręba Dzierżna oraz Tarnawa Dolna) nie ma możliwości odbioru MUX1, w pozostałych taka możliwość istnieje.

d2chwbb

W woj. mazowieckim utrudnienia w odbiorze sygnału MUX-3 mogą wystąpić w dwóch miejscowościach na terenie pow. płockiego (Więcławice i Główina). Ich mieszkańcy mogą już korzystać z sygnału cyfrowego MUX-1 ze stacji Płock/Rachocin, z której po 17 czerwca zostanie uruchomiona emisja sygnału MUX-3.

W woj. śląskim problemy z odbiorem sygnału MUX-3 mogą wystąpić w 33 miejscowościach: Mzurów - gm. Niegowa, Pszów - gm. Pszów, miejscowościach z gm. Kroczyce: Wygiełzów, Piaseczno, Siamoszyce, Szypowice, Biała Błotna, Podlesice, Kostkowice, Lgota Murowana, Dzibice i Pradła, miejscowościach z gm. Pilica: Jasieniec, Maleszyna, Kolonijka, Dobra-Kolonia, Przychody, Sierbowice, Siadcza, Cisowa, Kidów, Dobra, Wierzbica, Dobraków, Szyce i Wirbka, miejscowościach z gm. Szczekociny: Wólka Ołudzka i Grabiec, Zdów - gm. Włodowice oraz miejscowościach z gm. Żarnowiec: Udórz, Otola, Wola Libertowska i Chlina.

W 12 miejscowościach (Mzurów, Piaseczno, Siamoszyce, Biała Błotna, Pradła, Maleszyna, Dobra, Wierzbica, Wierbka, Udórz, Wola Libertowska i Chlina) nie ma możliwości odbioru MUX-1. W pozostałych taka możliwość istnieje.

W woj. świętokrzyskim utrudnienia w odbiorze MUX-3 mogą wystąpić na terenie trzech miejscowości w pow. jędrzejowskim - Przełaj, Mstyczów i Wywła. Jest tam jednak możliwy odbiór telewizji analogowej i MUX-1 ze stacji Kielce/Św. Krzyż.

d2chwbb

W woj. zachodniopomorskim utrudnienia w odbiorze sygnału MUX-3 mogą dotyczyć mieszkańców Wicka (gm. Międzyzdroje). Możliwy jest w tym rejonie odbiór sygnału MUX-1 ze stacji Świnoujście/ul. Chrobrego.

Dodatkowo zostanie zakończona emisja analogowa ze stacji Nowe Miasto Lubawskie/Kurzętnik (woj. warmińsko-mazurskie). W przypadku tej stacji nie będzie jednak przerwy w odbiorze od momentu wyłączenia emisji analogowej, ponieważ miejscowości będące w zasięgu tej stacji doświetlającej, mają cały czas możliwość odbioru sygnału MUX1 i MUX3 ze stacji głównej Iława/Kisielice uruchomionej w trzecim etapie wyłączeń telewizji analogowej.

Proces wyłączania telewizji analogowej ma zostać zakończony w lipcu br.

Do odbioru sygnału telewizji cyfrowej niezbędny jest dekoder DVB-T MPEG-4, który pozwala na odbiór sygnału cyfrowego, lub telewizor posiadający wbudowany dekoder DVB-T MPEG-4. Taki dekoder posiada większość nowych urządzeń, natomiast stare odbiorniki mogą go nie mieć.

d2chwbb

Dotąd uruchomiono w Polsce trzy multipleksy cyfrowe. Multipleks trzeci (MUX-3) został przeznaczony dla telewizji publicznej (TVP), drugi (MUX-2) - dla dotychczasowych, komercyjnych nadawców naziemnych, m.in. Polsatu i TVN, zaś multipleks pierwszy (MUX-1) - dla nowych nadawców.

Multipleks cyfrowy jest kombinacją sygnału kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców. Multipleks od częstotliwości analogowej różni się tym, że w jednym paśmie częstotliwości może zostać umieszczonych od siedmiu do ośmiu programów telewizyjnych w standardowej jakości obrazu.

Na MUX-3 nadawane są programy: TVP1, TVP2 HD, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia. Na MUX-2 dostępne są: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4. TV6. Na MUX-1 można odbierać: TVP1 HD, TVP2, TVP Info, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV i T-TV.

Na MUX-1 programy publicznej telewizji znajdują się czasowo. Zgodnie z harmonogramem wdrażania cyfrowego nadawania TVP ma je zwolnić do 27 kwietnia 2014 r. Zastąpią je programy wybrane w konkursie przez KRRiT.

d2chwbb

Podziel się opinią

Share
d2chwbb
d2chwbb