Telewizja naziemna. Możesz stracić dostęp do telewizji. Już w przyszłym tygodniu

Posiadacze dekoderów telewizji naziemnej muszą przyszykować się na zmianę częstotliwości nadawania, dojdzie do niej w nocy z 2 na 3 czerwca. To również ważna informacja dla tych, którzy dopiero będą kupowali dekoder DVB-T, muszą zwrócić uwagę na to, czy jest przystosowany do nowego standardu.

Telewizja naziemna. Możesz stracić dostęp do telewizji. Już w przyszłym tygodniu
Źródło zdjęć: © pixabay.com
Paweł Orlikowski

W późnych godzinach nocnych z 2 na 3 czerwca przeprowadzona zostanie zmiana częstotliwości nadawania w ramach naziemnej telewizji cyfrowej w wybranych lokalizacjach - podaje "SAT Kurier". Będzie to już drugi etap procesu "refarmingu", który został zapoczątkowany 30 marca.

Czytaj też: Telewizory są w magazynach. Mogą pojawić się ciekawe oferty

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, część pasma obecnie wykorzystywanego przez telewizję naziemną zostanie przeznaczona na rozwój telefonii komórkowej w standardzie 5G. Stąd konieczność zwolnienia pasma 700 MHz oraz reorganizacji multipleksów telewizji naziemnej, proces nazywany jest refarmingiem częstotliwości.

Planowane na początek czerwca zmiany dotyczyć będą wszystkich ogólnopolskich multipleksów. Odbiorniki telewizyjne powinny samoczynnie przestroić się na nowe pasmo nadawania i zaktualizować listę programów telewizyjnych. W przypadku widzów posiadających starsze modele odbiorników telewizyjnych lub dekoderów może zaistnieć potrzeba ponownego, ręcznego wyszukania kanałów w ustawieniach za pomocą pilota.

Zmiany częstotliwości z 2 na 3 czerwca, jak podaje "SAT Kurier" będą dotyczyć następujących obszarów rezerwacyjnych:

  • MUX 1 - Elbląg (z k. 43 na 27), Koszalin (z 44 na 23), Świnoujście (z 58 na 21);
  • MUX 2 - Białogard (z k. 50 na 35), Elbląg (z 25 na 21);
  • MUX 3 - Białogard (z k. 60 na 38), Gdańsk (z 48 na 22), Jelenia Góra (z 49 na 24), Koszalin (z 23 na 48), Kraków (z 50 na 22), Piła (z 60 na 33);
  • MUX 4 - Gdańsk (z k. 52 na 25), Lębork (z 52 na 25);
  • MUX L4 - Świdnica, Wrocław (z k. 24 na 27).

Obejrzyj: Czy kopalnie będą likwidowane?

Zmiany prowadzone są zgodnie z zarządzeniem prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Kolejny etap przełączeń nadajników związany z refarmingiem zaplanowano na noc z 29 na 30 czerwca. Proces zmian częstotliwości zakończy się 30 czerwca 2022 roku. Równolegle w tym okresie nastąpi również zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej w Polsce z DVB-T na DVB-T2/HEVC.

Czytaj także: Polacy robią o połowę mniejsze zakupy. Bieda czy oszczędności?

Dlatego też, jak przypomina "SAT Kurier", decydując się na zakup nowego odbiornika lub tunera odbiorcy powinni już teraz zwrócić uwagę, czy jest on przystosowany do odbioru sygnału w standardzie DVB-T2/HEVC. Warto również, aby użytkownicy upewnili się, że odbiornik telewizyjny lub tuner obsługują najnowszy standard HbbTV 2.0.1 (nowy standard telewizji hybrydowej, łączący w sobie emisję sygnału telewizyjnego z multimedialnymi treściami dostarczanymi do telewizora przez szerokopasmowy internet), który ma obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (299)