Trwa ładowanie...

Polacy robią o połowę mniejsze zakupy. Bieda czy oszczędności?

Mimo odmrożenia gospodarki i znoszenia kolejnych obostrzeń, Polacy ostrożnie gospodarują pieniędzmi. Rzadziej odwiedzają sklepy i wydają znacznie mniej.

Share
Polacy robią o połowę mniejsze zakupy. Bieda czy oszczędności?Źródło: WP
d4n46j7

Z analizy procentowych zmian odwiedzalności oraz obrotów firm handlowych i usługowych zrzeszonych w Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług w stosunku do ubiegłego roku wynika jeden wniosek: Polacy pomimo odmrożenia boją się robić zakupy i bardzo ostrożnie wydają pieniądze w centrach handlowych - podaje ZPPHiU. Pod uwagę wzięto trzy okresy handlowe w maju 2020 oraz 2019 roku.

Czytaj też: Zakaz handlu. Polacy podzieleni ws. handlowych niedziel

"W pierwszych dniach odmrożenia handlu w porównaniu do analogicznych okresów z zeszłego roku spadki sięgnęły 70 proc. Po blisko miesiącu aktywności handlowej widzimy, że jest tendencja wzrostowa, ale nawet dziś osiągamy ledwo połowę zeszłorocznych wyników dla analogicznych okresów. Ciężko patrzeć w przyszłość z optymizmem" - alarmuje zarząd ZPPHiU.

d4n46j7

"W analizie tego typu wyników należy brać pod uwagę fakt, że dziś ludzie idą po zakupy w bardzo konkretnym celu - potrzebują wiosennej garderoby, szamponu, żwirku dla kota czy pompki do roweru. Nie odwiedzają centrum handlowego dla rozrywki, czy by zjeść rodzinny obiad, ale realizują konkretne zadania zakupowe. Na wzrost obrotów ma natomiast niebagatelny wpływ bogata oferta promocyjna, niespotykana w dzisiejszej skali w poprzednich latach. Handlowcy ratują swoje biznesy jak mogą i przyciągają klientów mnogością okazji" - podsumowuje sytuację zarząd ZPPHiU.

Czytaj także: Tarcza 4.0. Rząd będzie mógł zwalniać i ciąć pensje

Powyższe zestawienie czarno na białym wykazuje, że do normalności sprzed pandemii koronawirusa jeszcze bardzo daleka droga. Warunki z jakimi przyszło mierzyć się biznesowi wymagają elastycznego podejścia i dostosowania rozwiązań adekwatnie do okoliczności. ZPPHiU po raz kolejny apeluje o konstruktywny dialog pomiędzy najemcami i wynajmującymi, oparty na zasadzie równości stron.

Obejrzyj: Rząd nie wyklucza stworzenia państwowej sieci sklepów

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4n46j7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4n46j7