Trwa ładowanie...

To był rok informatyków. Zarobki programistów nawet pięciocyfrowe

Kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie to dla starszych specjalistów z branży informatycznej nic nadzwyczajnego. Na 4-6 tys. zł brutto mogą liczyć programiści po szkole, bez doświadczenia - wynika z raportu płacowego Sedlak & Sedlak.

To był rok informatyków. Zarobki programistów nawet pięciocyfroweŹródło: Shutterstock.com
d2e7uv9
d2e7uv9

"Są rzeczy na niebie i na ziemi, o których się filozofom nie śniło". Tym cytatem z Williama Szekspira rozpoczyna podsumowanie wynagrodzeń programistów firma Sedlak & Sedlak z wynagrodzenia.pl.

"Zarobki w branży IT to temat, który elektryzuje specjalistów ds. wynagrodzeń. Według powszechnego przekonania rynek umożliwia informatykom stawianie wysokich żądań finansowych. Szczególną grupą w tej branży są programiści, których unikalne umiejętności są wysoko cenione na rynku" - podkreślają eksperci.

W raporcie płacowym Sedlak & Sedlak dla branży IT 2017 znajdują się dane o wynagrodzeniach m.in. programistów posługujących się językami C/C++, PHP, Python, pracujących w technologii .NET czy w Java. Na wykresie poniżej zaprezentowano jakie wynagrodzenie otrzymują starsi programiści, czyli tacy, którzy posiadają duże doświadczenie w danej dziedzinie, wykonują skomplikowane zadania, a ich doświadczenie zawodowe to minimum 3 lata.

wynagrodzenia.pl
Źródło: wynagrodzenia.pl, fot: Sedlak & Sedlak

Najwyższe zarobki (podane kwoty brutto) otrzymują starsi programiści pracujący w technologii JAVA - połowa z nich zarabia w przedziale od 9 500 do 12 200 zł. Niewiele mniej zarabiają starsi programiści C/C++, których zarobki mieszczą się w przedziale 9 500 zł - 11 600 zł. Na trzecim miejscu znaleźli się programiści aplikacji mobilnych - połowa z nich otrzymuje wynagrodzenie od 8 000 do 13 500 zł.

d2e7uv9

Są widoczne wyraźniejsze różnice w płacach w zależności od miejsca zamieszkania. Starsi programiści pracujący w województwie mazowieckim otrzymują wynagrodzenie 11 000 zł. Specjaliści zatrudnieni w województwie małopolskim zarabiają 1 200 zł mniej, natomiast programiści z pomorza otrzymują wynagrodzenie w wysokości 8 500 zł.

#dziejesiewbiznesie: specjaliści w cenie

Badania wskazują na ważną cechę. Pracodawcy zatrudniający programistów często stosują inne formy umowy niż umowa o pracę. Programiści są zatrudniani również na umowę o dzieło, zlecenie czy kontrakt. W raporcie płacowym Sedlak & Sedlak dla branży IT 2017 uwzględniono każdą z wymienionych form zatrudnienia. Najwyższe wynagrodzenie otrzymują starsi programiści zatrudnieni na kontrakcie. Połowa z nich zarabia więcej niż 12 000 zł. Dla porównania starsi programiści zatrudnieni na umowę o pracę otrzymują wynagrodzenie o niemal 2 000 zł niższe.

W przypadku młodszych programistów, czyli pracowników z niedużym, bądź bez doświadczenia, najwyższe wynagrodzenie również otrzymują zatrudnieni na kontrakcie. Połowa z nich zarabia więcej niż 6 100 zł. Zatrudnieni na umowę o pracę zarabiają około 1 200 zł mniej, natomiast - pracując na umowę zlecenie - otrzymują wynagrodzenie w wysokości 4 000 zł.

Najwyższe wynagrodzenie otrzymują starsi programiści zatrudnieni w firmach IT działających w sektorze finansowym - połowa z nich otrzymuje wynagrodzenie większe niż 12 600 zł. Niewielkie różnice występują pomiędzy zatrudnionymi w firmach IT działających w sektorze usług (10 100 zł) i software (10 000 zł).

d2e7uv9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2e7uv9