To widzi pracodawca na L4. Co oznaczają kody na zwolnieniu lekarskim?

Każde zwolnienie lekarskie zawiera określone dane, które są źródłem informacji dla pracodawcy. Znajdziemy na nim m.in. kody i cyfry. Oto czego może dowiedzieć się pracodawca, gdy spojrzy na dane podane w L4.

Co oznaczają litery na zwolnieniu lekarskim?
Co oznaczają litery na zwolnieniu lekarskim?
Źródło zdjęć: © East News | MICHAL WOZNIAK

15.10.2024 10:49

Kiedy pracownik z powodu choroby nie jest zdolny do wykonywania pracy, lekarz wystawia mu elektroniczne zwolnienie lekarskie (e-ZLA, dawniej L4). Dokument ten trafia automatycznie do pracodawcy oraz do ZUS-u i uprawnia pracownika do otrzymania wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku. Na zwolnieniu umieszczone są specjalne kody, które określają powód niezdolności do pracy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak podaje portal infor.pl, kod na zwolnieniu lekarskim składa się z litery oznaczającej konkretną grupę chorób i jest niezbędny do prawidłowego wypełnienia dokumentu. Można wyróżnić 5 kodów chorobowych, które lekarze wpisują na e-ZLA:

  • kod A – niezdolność do pracy powstała po przerwie nieprzekraczającej 60 dni, spowodowana tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą,
  • kod B – niezdolność do pracy w czasie ciąży,
  • kod C – niezdolność do pracy spowodowana nadużyciem alkoholu,
  • kod D – niezdolność do pracy spowodowana gruźlicą,
  • kod E – niezdolność do pracy spowodowana chorobą zakaźną, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub inną chorobą, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Na zwolnieniu lekarskim znajdują sie także cyfry. Wskazują one, czy pacjent powinien leżeć, czy może się poruszać:

  • 1 – chory ma leżeć i powinien przebywać w domu. To oznacza, że możliwość opuszczenia domu dopuszczalna jest jedynie w dwóch przypadkach: do apteki lub lekarza;
  • 2 – wskazuje na to, że chory może chodzić. Oznacza to, że może on wykonywać czynności zaspokajające podstawowe potrzeby życiowe, które jednak nie mogą być sprzeczne z celem zwolnienia.


Pracodawca otrzymuje dostęp do zwolnienia lekarskiego w wersji elektronicznej, gdzie widoczny jest kod choroby oraz cyfra. Kod ten służy do ustalenia, czy pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 80 proc. lub 100 proc. wynagrodzenia. Jednak dla ochrony prywatności pracownika, pracodawca nie ma dostępu do numeru statystycznego choroby, który określa konkretną diagnozę pacjenta. 

ZUS informuje, że dane dotyczące szczegółowego stanu zdrowia są chronione i nie są udostępniane pracodawcy. Taki mechanizm ma na celu zapewnienie ochrony prywatności pracowników, a jednocześnie umożliwia pracodawcy prawidłowe rozliczenie świadczeń chorobowych.

Plaga zwolnień z kodem "C"

Jak pisaliśmy w WP Finanse, lekarze w Polsce wystawiają coraz więcej zwolnień lekarskich z kodem "C". Litera ta na zwolnieniu lekarskim świadczy o niezdolności do pracy z powodu nadużycia alkoholu. W 2023 roku wystawiono 6,6 tys. zaświadczeń lekarskich z tym kodem. W porównaniu z rokiem 2022 ta liczba wzrosła o 7,6 proc.

Zaświadczenia z kodem "C" są najczęściej związane z zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania, ale również z innymi schorzeniami wynikającymi z nadmiernego spożycia alkoholu, takimi jak marskość wątroby, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, problemy z układem krążenia, czy układem oddechowym.

Źródło artykułu:WP Finanse
zwolnienia lekarskiepracapracodawca
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także