Toksyczne truskawki z Egiptu zatrzymane na granicy. Wróciły do nadawcy

Na stronie internetowej unijnego Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) pojawiła się informacja o zatrzymaniu partii mrożonych truskawek z Egiptu. W owocach wykryto wycofany w Unii Europejskiej pestycyd oksamyl. Jego spożycie jest niebezpieczne dla zdrowia.

Truskawki z Egiptu zatrzymane na granicy
Truskawki z Egiptu zatrzymane na granicy
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. KARN

18.07.2024 06:44

Oksamyl w przeszłości był popularnym pestycydem, wykorzystywanym także w krajach UE w walce ze szkodnikami. W zeszłym roku podjęto jednak decyzję o wycofaniu go z szerokiego użycia (jest dopuszczany w śladowych ilościach w uprawach jabłek i pomarańczy). Jego stosowanie jest zakazane także w Stanach Zjednoczonych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Truskawki z Egiptu zatrzymane na granicy

Oksamyl jest toksyczny dla zdrowia poprzez spożycie, wdychanie, a nawet kontakt ze skórą. Jak ocenił Program Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP), jego nadużywanie prowadzi do magazynowania się substancji w żywności. Objawy zatrucia oksamylem to m.in. zawroty głowy, wymioty, ślinotok, drżenie mięśni czy bóle brzucha.

Jak czytamy na stronie internetowej unijnego Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF), próbki z egipskich mrożonych truskawek pobrano 27 maja. Zawierały pozostałości oksamylu i z tego powodu zostały zwrócone do adresata.

Jak podaje portal sad24.pl, maj i czerwiec co roku oznaczają szczyt importu mrożonych truskawek z Egiptu do Polski. Niestety, nie wiemy, jaka była skala działań polskich służb. Tego nie podano w komunikacie.

Żywe szkodniki w żywności z Ukrainy

We wtorek Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych poinformowała o zatrzymaniu na granicy 2 partii gryki z Ukrainy. Żywność o łącznej masie 39 960 kg zawierała bowiem żywe szkodniki.

"Decyzjom nadano rygor natychmiastowej wykonalności" - informował komunikat opublikowany na Facebooku przez Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także