Tusk: utworzenie EBOiR było strzałem w "dziesiątkę"

Utworzenie 25 lat temu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju było strzałem w "dziesiątkę", EBOiR to jeden z kluczowych elementów sukcesu transformacji w całym regionie - powiedział premier Donald Tusk, inaugurując spotkanie Rady Gubernatorów EBOiR w Warszawie.

Tusk: utworzenie EBOiR było strzałem w "dziesiątkę"
Źródło zdjęć: © AFP | John Macdougall

14.05.2014 | aktual.: 14.05.2014 11:04

- Powołanie EBOiR szczególnie doceniamy w Polsce, bo też 25 lat temu zaczęła się nasza wielka przygoda z transformacją, z sukcesem zaczęliśmy budowę demokracji i wolnego rynku - mówił Tusk.

Podkreślał, że Polska wykorzystała szanse dzięki własnym wysiłkom, położeniu geopolitycznego, ale tego sukcesu nie byłoby, gdyby EBOiR nie pomógł przeprowadzić "relatywnie szybko i sprawnie" transformacji. - Polska od samego początku jest wielkim i entuzjastycznym orędownikiem EBOiR - zaznaczył szef rządu.

Tusk mówił też, że EBOiR pozwolił i w Polsce i w całej Europie lepiej zrozumieć wagę ochrony środowiska nie jako jakąś doktrynę fundamentalistyczną ekologiczną, ale jako synonim zrównoważonego rozwoju.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju jest nadal bardzo potrzebny w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej - powiedział Donald Tusk. Dodał, że obecność EBOiR pozwala umocnić reguły demokracji, pluralizmu i wysokie standardy gospodarcze.

"EBOiR jest nadal bardzo potrzebny tu, w regionie, w Polsce i w całej Europie Środkowo-Wschodniej. I nie dlatego, że w pierwszym rzędzie, dysponuje możliwościami finansowymi - pieniądze od biedy można znaleźć także w innych bankach, czy instytucjach finansowych - ale właśnie dlatego, że obecność EBOiR w krajach, które to rozumieją i chcą z tego skorzystać, że ta obecność umacnia i pozwala zakorzenić reguły demokracji, pluralizmu i wysokie standardy gospodarcze, ale także te polityczne" - powiedział Tusk podczas sesji otwierającej doroczne spotkanie Gubernatorów Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w Warszawie.

Szef rządku podkreślił, że Polska jest bez wątpienia beneficjentem wsparcia ze strony EBOiR. - Ale też cały czas czujemy, zarówno tu w Polsce jak i w całym regionie, że wysokie standardy, mocne instytucje, przejrzyste procedury, z gospodarką bez korupcji, to wszystko jest model wymagający nieustannego wsparcia - zaznaczył Tusk.

W jego ocenie, współpraca z takimi instytucjami, jak EBOiR musi służyć równocześnie zarabianiu pieniędzy i podwyższeniu standardów. Jego zdaniem, jeśli te dwa procesy nie spotykają się, jeśli o jednym z tych procesów zapominamy albo lekceważymy, "to mamy szansę tylko na krótkotrwałe sukcesy". - Nawet najbardziej efektywny biznes, jeśli nie jest obudowany mądrymi instytucjami i wysokimi standardami, daje szanse na bardzo krótkotrwałe sukcesy. Tego też nauczyliśmy się m.in. dzięki aktywności i zasadom działania prezentowanym przez EBOiR - powiedział Tusk.

hcemy w Polsce naśladować dobre wzory, chcemy, by BGK stał się "polskim EBOiR-em", instytucją definiującą długofalowe interesy gospodarcze państwa - mówił premier Donald Tusk.

Jak zauważył szef rządu, Bank Gospodarstwa Krajowego otrzymuje coraz to nowe zadania, staje się coraz bardziej "machiną napędzającą polską gospodarkę". - Chcemy, aby BGK angażował się w projekty z perspektywą na kilkadziesiąt lat. Potrzebna jest instytucja definiująca długofalowe interesy gospodarcze państwa i tu EBOiR jest wzorem dla BGK - mówił Tusk.

Szef rządu w imieniu wszystkich Polaków dziękował EBOiR za to, czego dotychczas dokonał i apelował o dalszą stałą obecność banku w regionie.

Tusk mówił też, że obecne wydarzenia na Ukrainie pokazują, że standardy i instytucje okazują się może nawet ważniejsze niż siła militarna. - To nie tylko agresywne zachowanie sąsiada jest źródłem nieszczęścia, ale brak instytucji i standardów powoduje, że państwo ukraińskie jest tak bardzo narażone na wstrząsy - ocenił szef polskiego rządu. Dodał, że na tym przykładzie widać, jak bardzo dla stabilności państwa potrzebne jest zakorzenienie w nim instytucji i standardów, które m.in. reprezentuje i pomaga budować EBOiR.

- Trzeba uwierzyć w cywilizacyjny i modernizacyjny sens EBOiR. To nie tylko pieniądze, ale i najwyższa jakość w dziejowym procesie, który stał się udziałem i Polski - mówił Tusk.

Źródło artykułu:PAP
bankitransformacjaeboir
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (66)