Trwa ładowanie...
sesja
30-03-2009 10:23

Tydzień: Szczyt G20 i rynek pracy w USA

Można powiedzieć, że będzie to tydzień planów ratunkowych. Rynki spodziewają się, że dziś administracja prezydenta USA zadecyduje, co dalej z producentami aut.

Tydzień: Szczyt G20 i rynek pracy w USAŹródło: Open Finance
d1663p3
d1663p3

WYDARZENIE DNIA

Można powiedzieć, że będzie to tydzień planów ratunkowych. Rynki spodziewają się, że dziś administracja prezydenta USA zadecyduje, co dalej z producentami aut.

Lecz na o wiele poważniejsze decyzje (o większej skali) liczymy ze strony uczestników szczytu G20 w Londynie. To dopiero w czwartek, a ostatnim na co świat ma ochotę, to wysłuchanie kolejnej jałowej gadaniny. Konkrety zaoferują jak zwykle statystycy - produkcja przemysłowa w Japonii spadła w lutym o 38,1 proc. Dziś poznamy też indeksy nastrojów w strefie euro, jutro nastroje konsumentów w USA i średnie ceny domów. U nas deficyt obrotów bieżących. W środę indeksy PMI dla przemysłu w Europie i dane prywatnych ośrodków z amerykańskiego rynku pracy. W czwartek poznamy decyzję ECB co do stóp procentowych, a w piątek stopę bezrobocia w USA za marzec oraz indeksy PMI dla sektora usług w Europie.

SYTUACJA NA GPW

W piątek GPW odchorowała zwyżki z poprzednich dni. Okazało się, że czwartkowy spadek określany mianem płytkiej korekty, był jedynie preludium do tej właściwej. Otwarcie notowań było już dziennym szczytem WIG20, a przez resztę dnia wykres indeksu przypominał zjeżdżalnię - miarowy i konsekwentny spadek, nad którym dało się zapanować (co oznacza nie pogłębianie zniżki) w ostatniej godzinie notowań. Po spadku o 3 proc. korekta wygląda dużo solidniej, a być może nie jest jeszcze zakończona. W piątek ciężar strat przyjęły akcje KGHM (spadek o prawie 8 proc.) i papiery Pekao oraz PKO BP (w dół odpowiednio 4,1 i 4,8 proc.), a więc największe spółki na GPW, bo również Orlen stracił 4,3 proc. W piątek podrożały akcje 125. spółek, potaniały 178. Obroty podliczono na 1,32 mld PLN.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

W piątek amerykańskie indeksy traciły ok. 2 proc., a na najważniejszych rynkach Azji tydzień rozpoczął się stabilizacją wokół poziomów sprzed weekendu. W ciągu dnia nie spodziewamy się ważnych publikacji ekonomicznych, dlatego uwaga inwestorów skoncentruje się na międzynarodowej polityce gospodarczej, przygotowaniach do szczytu G20 oraz komunikatach z wielkich spółek. Chociaż to amerykański prezydent ponowił apel o solidarność największych krajów, trudno będzie zachować spójną postawę, gdyż jednocześnie w USA głośno krytykuje się firmy, które podobnie jak francuskie koncerny motoryzacyjne pomimo otrzymywania rządowej pomocy, przenoszą miejsca pracy do Azji (np. IBM). Prezes General Motors zrezygnował ze stanowiska, a sama firma ma dwa miesiące na udowodnienie, że posiada pomysł na restrukturyzację.

d1663p3

OBSERWUJ AKCJE

WIG20 - kluczowym poziomem dla indeksu dwudziestu największych spółek będzie w najbliższych dniach okolica 1500 - 1530 pkt., czyli pas leżący ok. 3 proc. poniżej piątkowego zamknięcia. W tym zakresie koncentrują się najważniejsze dla średnio- i krótkoterminowego inwestora wskaźniki trendu, tzn. średnie kroczące z 20 i 50 sesji, które od blisko miesiąca zmieniały wymowę na coraz bardziej pozytywną. Jeżeli wsparcie to zdoła się obronić, byki otrzymają bardzo silny sygnał kupna, ponieważ dodatkowo tuż powyżej 1500 pkt. leży zniesienie 38,2 proc. (istotny poziom Fibonacciego) fali spadkowej z trwającej od stycznia do połowy lutego. Jeżeli jednak spadki potrwają dłużej niż 2-3 sesje MACD da sygnał sprzedaży.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

PMPG - Platforma Mediowa objęła za 870 tys. PLN akcje spółki Copernicus Internationa. Po zarejestrowaniu emisji PMPG będzie mieć 36,5 proc. głosów na WZA. CI to portal dla środowiska naukowców.
Cersanit - zaciągnął w ABN AMRO kredyt na 50 mln PLN na finansowanie bieżącej działalności do spłacenia 31 marca 2010 r.
Millennium - rada nadzorcza powołała Bogusława Kotta na kolejną kadencję prezesa zarządu banku.
Impel - Impel i jego spółka zależna przekazały aportem nieruchomości do firmy Promenady Wrocławskie, obejmując w spółce 52,4 proc. udziałów. Wartość przenoszonych nieruchomości ustalono na 123 mln PLN (w księgach Impela jest to 158 mln PLN).
Duda - spółka zależna - Polska Wołowina - złożyła wniosek o upadłość z możliwością zawarcia układu.
Elzab - Eugeniusz Pajączek został powołany na prezesa spółki.

PROGNOZA GIEŁDOWA
Atmosfera na rynkach nadal nie sprzyja posiadaczom akcji. Za nami spadki na piątkowej sesji w USA i widmo nowych kłopotów na horyzoncie. W Japonii spadek produkcji przemysłowej był nieco wyższy od oczekiwań, ale mówi się też, że nie był to zły raport, ponieważ świadczy także o wyprzedawaniu zapasów przez japońskie firmy. Mimo to Nikkei głównie dziś spadał (po wzrostowym otwarciu). Prezes General Motors podał się do dymisji, a sytuacja amerykańskich firm motoryzacyjnych staje się coraz trudniejsza. Rynki mogą to dziś starać się wyceniać.
Spodziewamy się zatem spadkowej sesji, ale znacznie spokojniejszej niż piątkowa. Raczej spodziewamy się stabilizacji po ujemnym otwarciu niż pogłębiania minusów.

WALUTY

Na rynku walutowym wartość polskiej waluty wyznaczono na ok. 2 proc. niżej niż w piątek po południu: frank szwajcarski kosztował ponad 3,10 PLN, euro 4,70 PLN, a amerykańskiego dolara można było kupić za 4,58 PLN. Za granicą inwestorzy niezbyt chętnie podejmowali ryzyko, lecz brak było bardzo silnych, jednoznacznych trendów - dolar osłabiał się w stosunku do jena o ok. 2 proc., lecz równocześnie spadał także kurs eurodolara. Ze wstępnie przyjętego programu rozmów na szczycie G20 wynika, że najważniejsze problemy gospodarcze świata zostaną zepchnięte na dalszy plan: różnica zdań pomiędzy mocarstwami na temat znaczenia dolara jako głównej waluty światowej czy ożywienia wymiany towarowej może zostać przysłonięta zagadnieniami zastępczymi, np. regulacjami działania funduszy hedgingowych, które w dużej części zniknęły już z rynku.

d1663p3

SUROWCE

Produkcja przemysłowa w Japonii spadła w lutym o 38 proc. r/r, co jest kolejnym rekordowo słabym wynikiem z rzędu wynikającym z zamrożenia światowego obiegu towarów (zwłaszcza maszyn przemysłowych, elektroniki i samochodów). Cena miedzi spadała w poniedziałek o 1 proc., lecz wciąż znajduje się w silnym trendzie wzrostowym. Od kilku miesięcy przez akcjonariuszy największych firm branży metalurgicznej rozgrywany jest swoisty poker o zwiększenie kontroli nad konkurencją. W ubiegłym tygodni australijskie władze negocjowały warunki sprzedaży chińskiej firmie Chinalco dużego pakietu akcji Rio Tinto, a dzisiejsza brytyjska prasa donosi, że zainteresowanie podobną transakcją zgłasza także BHP Billiton. Złoto wyceniano na ok. 923 USD, a na wykresie średnie z 20 i 50 sesji są o krok od wskazania sygnału sprzedaży.

Łukasz Wróbel, Emil Szweda
Open Finance

| Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania. |
| --- |

d1663p3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1663p3