Trwa ładowanie...

Ubóstwo w Polsce. Ponad 92 tys. ton produktów spożywczych trafi do organizacji charytatywnych

Pomoc mogą otrzymywać osoby i rodziny znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji (np. ubóstwo, sieroctwo, bezdomność, bezrobocie, niepełnosprawność długotrwała lub ciężka choroba) oraz których dochód nie przekracza 150 proc. kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej.
Share
Ubóstwo w Polsce. Ponad 92 tys. ton produktów spożywczych trafi do organizacji charytatywnych
Źródło: Fotolia, Fot: Voyagerix
d2s1lyk

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do organizacji charytatywnych w naszym kraju w ramach unijnej pomocy żywnościowej. Potrzebujący dostaną m.in. produkty mleczne i mięsne, kasze, mąkę, owoce, cukier oraz olej.

Jak poinformowała rzeczniczka Agencji Rynku Rolnego Iwona Ciechan, w okresie maj-listopad br. do magazynów organizacji charytatywnych w całym kraju dostarczono około 66 930 ton żywności, co stanowi ok. 80 proc. ilości przewidzianej do dystrybucji w tym roku. Dostawy jeszcze potrwają do grudnia br., natomiast przekazywanie żywności do osób najbardziej potrzebujących potrwa do kwietnia 2016 roku.

W 2015 r. do tych organizacji trafi łącznie ponad 92,6 tys. ton, w tym 83 tys. ton (ok. 90 proc.) stanowi żywność współfinansowana ze środków unijnych, pozostałe 9,6 tys. ton żywności organizacje planują pozyskać z innych źródeł np.: ze zbiórek. Do magazynów tych organizacji pomocowych dostarczane są: artykuły skrobiowe (makaron świderki, kasza jęczmienna, ryż, płatki kukurydziane, kawa zbożowa) - ok. 24 tys. ton; artykuły mleczne(mleko UHT, sery dojrzewające, sery topione) - 16,2 tys. ton; artykuły owocowo- warzywne (groszek z marchewką, sok jabłkowy, dżem truskawkowy, koncentrat pomidorowy) - 15,5 tys. ton; artykuły mięsne (mielonka wieprzowa, klopsiki w sosie własnym) - 12,8 tys. ton; cukier - ok. 9 tys. ton oraz olej rzepakowy - 5,5 tys. ton.

d2s1lyk

Pomoc mogą otrzymywać osoby i rodziny znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji (np. ubóstwo, sieroctwo, bezdomność, bezrobocie, niepełnosprawność długotrwała lub ciężka choroba) oraz których dochód nie przekracza 150 proc. kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej, tj. 951 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej lub 771 zł w przypadku osoby w rodzinie.

Unijna pomoc żywnościowa realizowana jest w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD), który został utworzony w 2014 roku. Na ten cel jest na lata 2014-2020 dla wszystkich krajów członkowskich 3,8 mld euro.

Budżet programu operacyjnego w Polsce na lata 2014-2020 wynosi 556,9 mln euro, w tym: 473,4 mln euro to środki z budżetu UE (85 proc.), a resztę - 83,5 mln euro - musi wyłożyć budżet krajowy.

Polska jako jeden z nielicznych krajów rozpoczęła realizacje tego programu już w ubiegłym roku. W tym kontynuuje te działania, uczestniczą w nich: 4 tzw. organizacje partnerskie o zasięgu ogólnopolskim (Federacja Polskich Banków Żywności, Caritas Polska, Polski Komitet Pomocy Społecznej, Polski Czerwony Krzyż); 73 organizacje regionalne (banki żywności, oddziały okręgowe PKPS/PCK) i 1 439 organizacje lokalne (m.in. lokalne stowarzyszenia i fundacje, oddziały rejonowe PKPS/PCK).

d2s1lyk

Za realizację programu w Polsce jako instytucja zarządzająca odpowiada Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Instytucją pośredniczącą jest Agencja Rynku Rolnego, która przeprowadza przetargi na dostawy żywności do magazynów organizacji partnerskich, koordynuje ich realizację oraz dokonuje rozliczeń i płatności dla wykonawców. Ponadto Agencja Rynku Rolnego rozpatruje wnioski o dofinansowanie składane przez ogólnopolskie organizacje pomocowe, zawiera z nimi umowy o dofinansowanie, przeprowadza kontrole realizacji projektu, rozpatruje wnioski o płatność oraz realizuje płatności ryczałtowe.

Produkty spożywcze dostarczane są do organizacji ogólnopolskich, które przekazują je do organizacji regionalnych, a te z kolei dają je instytucjom lokalnym, które rozdzielają żywność na konkretne rodziny. Ponadto organizacje pomocy społecznej prowadzą działania dla ubogich mające na celu przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu m.in. poprzez organizację różnego rodzaju zajęć i warsztatów.

d2s1lyk

Podziel się opinią

Share
d2s1lyk
d2s1lyk