Udany początek tygodnia i koniec miesiąca
Nowy tydzień inwestorzy na warszawskim parkiecie rozpoczęli niezdecydowani. Niewystarczającym impulsem do zwyżki okazały się piątkowe wzrosty za oceanem czy też pozytywne zakończeni dzisiejszej sesji na azjatyckich parkietach.
Nowy tydzień inwestorzy na warszawskim parkiecie rozpoczęli niezdecydowani. Niewystarczającym impulsem do zwyżki okazały się piątkowe wzrosty za oceanem czy też pozytywne zakończeni dzisiejszej sesji na azjatyckich parkietach.
Obawy o poziom inflacji w strefie euro spowodowały, że początek dnia w Europie był ostrożniejszy, a gracze zaczęli nieco odważniej kupować papiery dopiero wtedy, gdy raport nie potwierdził presji inflacyjnej. Po rozpoczęciu handlu przez WIG20 na poziomach ubiegłotygodniowego zamknięcia kupujący zdobywali systematycznie przewagę, by w połowie sesji podciągnąć jego wartość na niemal jednoprocentowy plus. Druga cześć notowań to dalsza wspinaczka, której pomogły wzrosty za oceanem wywołane między innymi lepszym odczytem wskaźnika Chicago PMI i uwieńczona udanym finiszem WIG i WIG20. Przy obrocie, który osiągał prawie 1,2 miliarda złotych, oba barometry zyskały odpowiednio 1,42 i 1,66 procent.
Zwyżkę główne indeksy zawdzięczają akcjom KGHM (4,4%), którego kurs zyskiwał dzięki wzrostom cen surowca, a także w związku z publikacją w dniu jutrzejszym zapewne kolejnych znakomitych wyników. Silne wsparcie przyszło ze strony TPSA (3,29%), której kurs zyskiwał między innymi w związku z publikacją pozytywnych wyników działalności gałęzi komórkowej jej biznesu. Straty odrabiały również walory PKNOrlen (1,76%), które mimo wzrostu indeksu straciły w piątek na wartości. Więcej niż rynek zyskały między innymi kursy PKO BP (1,9%), TVN (2,7%), Cyfrowego Polsatu (4,6%) oraz PBG (4,0%). Ponad 4 procent zyskiwał również kurs Polimexu, który zaskoczył rynek lepszym od oczekiwań wynikiem czwartego kwartału 2010 roku. Z kolei wstępne, gorsze od oczekiwań, wyniki ostatniego kwartału ubiegłego roku przyczyniły się do słabszego początku sesji przez PGE, która dzień zdołała jednak zakończyć o prawie jeden procent wyżej niż poprzednią sesję. Spadkami notowania zamknęły za to akcje BRE Banku, PZU, Lotosu oraz GTC.
W gronie mniejszych spółek lepsze wyniki czwartego kwartału opublikowały między innymi Impexmetal, Dębica, AB, Pamapol oraz - co charakterystyczne dla spółek z branży cukierniczej - Jutrzenka. Tutaj jednak nie przełożyło się to w żadnym przypadku na zwyżkę notowań. Po wyniku i podwyższeniu prognoz przy zwiększonym obrocie zyskiwał kurs producenta obuwia - Wojasa. Z kolei przed publikacją jutrzejszych wyników również wyraźnie zyskiwał kurs Drozapolu i Ciechu. Zdecydowanie gorzej wiodło się za to akcjom Groclinu, których kurs od tygodnia znajduje się w korekcie po ostatniej dynamicznej fali wzrostowej. Ta spółka również jutro pokaże wynik kwartalny, podobnie jak wszystkie pozostałe, które do tej pory tego nie zrobiły. Na uwagę zasłużyły również walory Boryszewa, których kurs po dość głębokiej korekcie i po wsparciu informacjami o kontrakcie spółki zależnej z Volkswagenem wrócił powyżej ceny 2,0 PLN.
Wymowa sesji, po dawno niewidzianej skali zwyżki i przy solidnej wartości obrotu, jest pozytywna. Rynek kontynuował w dniu dzisiejszym piątkowe odbicie, którego powodów należy doszukiwać się w utrzymaniu się wskaźnika dużych spółek powyżej kluczowej, wielokrotnie wspominanej przeze mnie strefy 2610-2630 punktów. W efekcie strona popytowa zdaje się przejmować obecnie inicjatywę na wyprzedanym w krótkim terminie rynku. Aby jednak mówić o realnym wzroście szans na powrót wskaźnika na swoje szczyty, zasadne wydaje się pokonanie przez niego rejonu 2745-2766 punktów, gdzie niedźwiedzie przygotują zapewne kontratak, broniąc istotnej strefy oporu z początku lutego. Ten pozytywny scenariusz może jednak stać się szybko nieaktualny, gdyby ostatnie dwie sesje okazały się zwykłym poprawieniem wycen papierów w portfelach funduszy związanym z końcem miesiąca.
Paweł Kubiak
makler DM BZ WBK S.A.
, Źródłem danych są GPW, PAP, Reuters, GUS, NBP, DM BZ WBK S.A., prasa finansowa i internetowe serwisy finansowo-ekonomiczne. Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autorów i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione.