UKE podjął decyzję o wszczęciu postępowań ws. podziału TP SA (opis)
15.12.Warszawa(PAP) - Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej
(UKE) podjął decyzję o wszczęciu postępowań w sprawie nałożenia na
Telekomunikację Polską (TP SA) obowiązku...
15.12.Warszawa(PAP) - Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) podjął decyzję o wszczęciu postępowań w sprawie nałożenia na Telekomunikację Polską (TP SA) obowiązku funkcjonalnej separacji na niektórych rynkach właściwych - poinformowała UKE na stronach internetowych.
"Celem wprowadzenia obowiązku separacji funkcjonalnej jest wydzielenie w TP jednostki hurtowej, niezależnej od TP i podlegającej niezależnemu nadzorowi, który ustali tej jednostce cele strategiczne nastawione na sprzedaż usług hurtowych" - podała UKE.
"Dzięki temu działaniu część detaliczna TP będzie na takich samych warunkach jak OA (operator alternatywny) korzystać z infrastruktury TP co ma na celu likwidację poważnych problemów we współpracy międzyoperatorskiej opisanych szczegółowo w wyżej przytoczonych analizach" - podano.
"Wydzielenie jednostki hurtowej zapewni zatem OA nabywanie usług od TP na takich samych warunkach i po takich samych stawkach jak część detaliczna TP. Usunięcie powyższych problemów powinno spowodować znaczny wzrost popularności usług świadczonych przez OA na bazie uwolnionych pętli abonenckich (LLU), a w długookresowej perspektywie pobudzić rozwój infrastruktury w wyniku zwiększonych inwestycji OA i OZ (operatora zasiedziałego)" - czytamy.
Wcześniej prezes UKE Anna Streżyńska informowała, że postępowanie może potrwać nawet do końca 2009 roku.
W poniedziałek Streżyńska powtórzyła w Radiu PiN, że decyzja o podziale może zostać podjęta pod koniec 2009 roku.
"Sama decyzja, zważywszy na trudności prawne, które zostały zidentyfikowane przez konsorcjum dla nas pracujące, plus brakujące analizy niewykonane przez to konsorcjum, które musimy uzupełnić, to jest przynajmniej końcówka 2009 roku plus TP po wydaniu tej decyzji będzie musiała rozpocząć bolesny i długi proces wdrożenia" - powiedziała prezes UKE.
"Sama decyzja zostanie podjęta za rok, o ile będzie zgoda Komisji Europejskiej i UOKiK, o ile również nie porozumiemy się z TP wcześniej. Jest to możliwe i takie rozmowy są prowadzone, jest to program TP, który nazywa się +Równoważność dostępu+" - dodała.
Zdaniem Streżyńskiej proces wdrożenia separacji TP SA może potrwać do 2010-2011 roku.
"Sam proces wdrożenia ile zajmie - trudno powiedzieć. To wszystko będzie zależało od środków egzekucyjnych, jakie ustawa dla nas będzie przewidywała w związku z procesem separacji. Na dziś takich środków nie przewiduje (...) Będziemy rozmawiać z ministrem ds. łączności, czy widzi możliwość wcześniejszego podjęcia prac nad prawnym uregulowaniem separacji. Jeśli nie, to nowy pakiet regulacyjny europejski będzie tym momentem, gdy takie środki będzie można wprowadzić do polskiego prawa" - powiedziała.
"Jestem optymistką, więc myślę o 2010, ale zawsze są jakieś poślizgi, więc pewnie trzeba mówić o 2010-2011 roku" - dodała.
UKE podała w poniedziałek, że w ramach długotrwałego procesu, jakim jest analiza koncepcji podziału funkcjonalnego, przeprowadzenie niezbędnych analiz oraz przygotowanie decyzji i propozycji wdrożenia podziału, UKE zakłada konieczność dokonania następujących kroków: sukcesywnego wszczynania postępowań administracyjnych na hurtowych rynkach dostępowych z uwzględnieniem ich analizy pod katem zasadności nałożenia obowiązku przeprowadzenia separacji funkcjonalnej, ze względu na trwałe i ważne problemy z konkurencją; analizy brakujących aspektów rynku w celu otrzymania pełnego obrazu rynku, celowości wprowadzenia separacji i jak najlepszej estymacji efektów jej przeprowadzenia.
UKE zakłada też wdrożenie niezbędnych zmian prawnych, szczegółowo opisanych w analizie opracowanej przez konsorcjum; zaplanowanie zakresu dyskusji i rozpoczęcie rozmów z TP o planie podziału zgodnym z założeniami UKE oraz kontynuacja rozmów z TP o jej alternatywnym do podziału funkcjonalnego planie "Równoważność dostępu", który w ogólnym zarysie został przedstawiony Prezesowi UKE w ramach analizy wykonanej przez konsorcjum.
"Do tej pory odbyły się z TP trzy spotkania w tym zakresie, zaplanowane zostały kolejne trzy" - podała UKE.
W listopadzie UKE opublikował raport ekspertów na temat podziału TP SA. Z raportu wynika, że należy uznać separację funkcjonalną za skuteczny środek regulacyjny w celu eliminacji postawy antykonkurencyjnej TP oraz w celu ograniczenia możliwości wykorzystywania przez TP słabości systemu prawnego. Nie można natomiast uznać tego środka jako właściwego narzędzia do eliminacji pozostałych, zidentyfikowanych barier rozwoju rynku.
W raporcie podano wtedy, że według opracowanego wstępnego harmonogramu podział TP będzie trwał przynajmniej 48 miesięcy, a szacowane ramy czasowe nie obejmują okresu przygotowania decyzji nakładającej obowiązek separacji funkcjonalnej.(PAP)
bas/ gor/