UKE: sześć firm zainteresowanych aukcją na 800 Mhz i i 2,6 Ghz (aktl.)
#
dochodzą kolejne informacje dotyczące aukcji
#
25.11.2014 14:20
25.11. Warszawa (PAP/PAP Legislacja) - Sześć spółek przekazało UKE wstępne oferty uczestnictwa w aukcji na częstotliwości 800 Mhz i 2,6 Ghz. Są to: Orange Polska, P4 (Play), Hubb Investments, T-Mobile Polska, Polkomtel (Plus)
oraz NetNet - podał we wtorek Urząd Komunikacji Elektronicznej.
Częstotliwości, których dotyczy aukcja, mają szczególne znaczenie dla budowy sieci szerokopasmowego internetu. Obydwa zakresy uzupełniają się. Szczególnie istotne jest pasmo w zakresach 800 MHz, zwolnione w lipcu 2013 roku na skutek wyłączenia telewizji analogowej, gdyż te częstotliwości dobrze nadają się do budowy superszybkiego internetu LTE. Pozwalają bowiem m.in. na rzadsze rozmieszczenie masztów, co obniża koszty inwestycji. Częstotliwości z widma 2,6 GHz dobrze nadają się za to do zagęszczania zasięgu sieci komórkowej w miastach.
Każdy uczestnik aukcji będzie mógł uzyskać maksymalnie dwie rezerwacje częstotliwości z pasma 800 MHz (czyli łącznie nie więcej niż 20 MHz widma tego pasma) oraz maksymalnie cztery rezerwacje z zakresu 2,6 GHz (nie więcej niż 40 MHz widma). Jak informuje UKE na swojej stronie internetowej, kryterium oceny ofert aukcyjnych w ramach aukcji jest wysokość kwot zadeklarowanych przez jej uczestników.
Jak powiedział rzecznik UKE Dawid Piekarz PAP we wtorek, w prawie nie są zapisane sztywne terminy przeprowadzenia aukcji. "Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie I etapu aukcji tj. sprawdzenie formalne ofert. Po zakończeniu formalnej oceny ofert wstępnych zostanie przeprowadzona aukcja próbna i dopiero po jej przeprowadzeniu, rozpocznie się II etap aukcji, tzw. licytacja" - powiedział.
Poprawność przeprowadzenia wstępnego etapu aukcji budziło wiele wątpliwości wśród ekspertów. Była szefowa UKE Anna Streżyńska alarmowała np., że termin wyznaczony przez UKE na godz. 15 w dniu 24 listopada był niezgodny z prawem (jej zdaniem, termin powinien upływać z końcem dnia), co może służyć podważaniu przed sądem wyników aukcji. Także z analizy eksperta Biura Analiz Sejmowych Marka Szydło wynika, że termin ten jest niezgodny z prawem.
Odmienne stanowisko zajęła obecna szefowa UKE Magdalena Gaj, która zapewniała, że termin został wyznaczony prawidłowo i nie widzi "zagrożenia dla przeprowadzenia aukcji w terminie albo skutecznego zaskarżenia jej wyniku". W związku z tym prezes UKE nie zdecydowała się odwołać aukcji i ogłosić jej jeszcze raz, z niebudzącym wątpliwości harmonogramem, o co apelowali m.in. politycy: Ludwik Dorn (niezrzeszony) czy Antoni Mężydło (PO).
Sporo kontrowersji było też związanych z tym, czy operatora nie należałoby wybrać w trybie przetargu, gdzie o zwycięstwie decyduje więcej czynników, a nie tylko cena, jak w wypadku aukcji.
Wybór aukcji zamiast przetargu krytykował m.in. prezes UOKiK Adam Jasser, którego zdaniem "zakres i zasady ogłoszonej przez Prezesa UKE selekcji (...) w niedostateczny sposób chronią stan konkurencji i interesy konsumentów na tym rynku". Pomimo tego prezes UKE nie zmieniła swoich decyzji.
Zgodnie ze zobowiązaniami jakie przyjęły na siebie państwa członkowskie UE uwolnienie pasma 800 MHz powinno nastąpić do 1 stycznia 2013 r. Pierwsza aukcja na częstotliwości 800 MHz i 2,6 GHz została ogłoszona 30 grudnia 2013 r. Już wtedy taka forma rozdysponowania tych zakresów została oprotestowana przez większość zainteresowanych uczestników rynku. Termin składania ofert wstępnych ubiegał 13 lutego, jednak do rozstrzygnięcia aukcji nie doszło. Ze względu na popełnione przez urzędników błędy proceduralne prezes UKE zdecydowała się ją bowiem odwołać.
Pasmo 800 MHz należy do tzw. dywidendy cyfrowej - czyli zakresu częstotliwości zajmowanych wcześniej w Europie przez nadawców telewizji naziemnej. Dopiero przejście na telewizję cyfrową i wyłączenie nadajników telewizji naziemnej otworzyło drogę do wykorzystania jej jako nośnika sygnału internetowego. Proces ten w innych krajach europejskich rozpoczął się w 2006 r.; w Polsce ostatnie nadajniki analogowej telewizji naziemnej wyłączono w lipcu ub. roku.
W naszym kraju niektóre częstotliwości z pasma 800 MHz były do niedawna wykorzystywane także przez wojsko. Zgodnie z przyjętą przez rząd w 2012 r. Krajową Tablicą Przeznaczeń Częstotliwości, zakresy te stopniowo przechodzą do domeny zastosowań cywilnych.