Ulga na nieskończony dom. Fiskus nie ma wątpliwości

W związku ze zmianą przepisów skarbówka ugina się pod naporem pytań w sprawie zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Polacy nie wiedzą, czy ulga przysługuje również na niedokończone nieruchomości. Fiskus postanowił rozwiać te wątpliwości.

Skarbówka wydała nową interpretację ws. zwolnienia z PCC
Skarbówka wydała nową interpretację ws. zwolnienia z PCC
Źródło zdjęć: © East News | Wojciech Strozyk/REPORTER
Maria Glinka

07.02.2024 14:53

Od 31 sierpnia 2023 r. osoba, która kupuje swoje pierwsze lokum, jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Ta należność sięga 2 proc. wartości nieruchomości.

Wraz z wejściem w życie nowych przepisów pojawiły się jednak wątpliwości w sprawie niektórych lokali. Do skarbówki zaczęły napływać pytania, czy ulga przysługuje również tym osobom, które mają nieukończone domy. Chodzi np. o sytuację, w której brak niektórych elementów budowy uniemożliwia wprowadzenie się do nowego miejsca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowy podatek na armię. Czy to dobry pomysł? - Marcin Piątkowski - Biznes Klasa #16

Fiskus kontra niedokończone budowy. Wydał zgodę na ulgę

Z taką zagwozdką zmagała się kobieta, która postanowiła wystąpić do fiskusa z prośbą o interpretację. Jak podaje "Rzeczpospolita", obywatelka planuje zakup swojego pierwszego mieszkania. Posiada działkę i kilka lat temu zaczęła stawiać na niej dom, ale wstrzymała prace z powodu wzrostu cen.

W związku z tym inwestycja pozostaje niedokończona, a dom nie został oddany do użytku. To de facto nieocieplone mury, bez podłączonego prądu i ogrzewania.

Fiskus ocenił, że kobieta ma prawo skorzystać z ulgi od PCC. "Skoro Pani własnością jest wyłącznie budynek, w którym nie można zamieszkać, to w takiej sytuacji przy zakupie mieszkania możliwe jest zastosowanie zwolnienia z podatku" - czytamy w interpretacji wydanej przez skarbówkę.

To ważna kwestia dla wszystkich osób, które są dopiero w procesie budowania domu. Zyski mogą być naprawdę pokaźne, bo w przypadku domu o wartości 1 mln zł trzeba byłoby zapłacić PCC rzędu 20 tys. zł.

Kto jest zwolniony z PCC?

Przepisy obowiązujące od końca sierpnia 2023 r. wskazują, że zwolnienie z PCC dotyczy prawa własności do:

  • lokalu mieszkalnego, który stanowi odrębną nieruchomość,
  • budynku mieszkalnego jednorodzinnego,
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (mieszkalnego lub jednorodzinnego).

Nabywca nie płaci PCC, jeśli w dniu zawarcia transakcji (a także wcześniej) nie przysługiwało mu żadne z tych praw. Kupujący może mieć w dniu transakcji (oraz wcześniej) prawo do co najwyżej połowy nieruchomości otrzymanej w spadku.

Co więcej, podatek nie dotyczy także osób posiadających nieruchomości niemieszkalne. W niedawnej interpretacji skarbówka wskazała, że kobieta, która w darowiźnie od rodziców otrzymała działkę z murowanym budynkiem gospodarczym, nie musi płacić PCC od zakupu swojego pierwszego mieszkania.

W przypadku rynku wtórnego nic się nie zmieniło. Osoby, które nabywają lokale z drugiej ręki, w dalszym ciągu są zobowiązane do uregulowania PCC.

Natomiast w przypadku umów deweloperami nie trzeba w ogóle przejmować się tym podatkiem. Takie transakcje są bowiem opodatkowane VAT-em.

Źródło artykułu:money.pl
nieruchomościskarbówkabudownictwo
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)