Ulgi w transporcie. Ważna zapowiedź wiceministra
Utrzymanie na obecnym poziomie ulg w przewozach zakłada projekt noweli wydłużający vacatio legis ustawy o publicznym transporcie zbiorowym z 2010 r., którym w czwartek zajmie się Senat - zapowiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.
Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, 1 stycznia 2017 r. uchylone zostaną niektóre zapisy ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.
- Chciałem uspokoić tych wszystkich, którzy są zaniepokojeni informacjami dotyczącymi ulg na przewozy autobusowe, będą się one odbywały się tak jak do tej pory, ulgi będą obowiązywały. Aby mogły obowiązywać także w roku 2017, Senat przygotował stosowny projekt ustawy, przedłuży on vacatio legis, czyli okres obowiązywania obecnych przepisów na rok 2017 - powiedział w poniedziałek na briefingu prasowym wiceminister infrastruktury i budownictwa(MIB) odpowiedzialny za transport Jerzy Szmit.
- Dostałem zapewnienie, że w czwartek Senat zajmie się tym projektem - dodał Szmit.
Wyjaśnił, że przedłużenie vacatio legis pozwoli na prace nad nowym projektem. - Przez następny rok MIB będzie pracowało nad takim projektem, który w sposób merytoryczny zlikwiduje zagrożenia, które rzeczywiście ta ustawa obowiązująca mogłaby wprowadzić. Załatwimy sprawę refundacji ulg zgodnie z interesem pasażerów i przewoźników - zapewnił Szmit.
Biuro senatorskie wicemarszałka Senatu Grzegorza Czeleja potwierdziło PAP, że Senat zajmie się projektem przedłużającym vacatio legis w czwartek i w tym samym dniu projekt noweli znajdzie się na stronach internetowych Senatu.
Szmit określił pojawiające się w mediach informacje dotyczące zaprzestania rekompensowania ulg przez rząd, jako "nieprawdziwe".
Dodał, że aby rozwiązać problem długofalowo, trzeba się ,,bardzo poważnie nad nową ustawą zastanowić". - Musimy zastanowić się nad tym, w jaki sposób wraz z wprowadzeniem nowego prawa zabezpieczyć interesy pasażerów i polskich przewoźników. To są te wyznaczniki, którymi będziemy się kierować, pracując nad nową ustawą - powiedział Szmit.
1 stycznia 2017 r. ma wejść w życie część przepisów noweli ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, zgodnie, z którymi ulgi ustawowe będą obowiązywać tylko w przewozach o charakterze użyteczności publicznej, tj. w przewozach realizowanych na podstawie umowy o świadczenie usług publicznych, zawartej pomiędzy operatorem a właściwym organizatorem publicznego transportu zbiorowego. Tym samym prawo do rekompensaty z tytułu stosowania tych ulg mieliby jedynie operatorzy publicznego transportu zbiorowego.