Trwa ładowanie...
tramwaj
24-11-2009 14:10

Umowa z Solarisem podpisana: 40 tramwajów dla Poznania

Po ponad 10 miesiącach od ogłoszenia przetargu, udało się w końcu poznańskiemu MPK podpisać umowę na dostawę 40 niskopodłogowych tramwajów. Firma Solaris Bus&Coach ma je dostarczyć do kwietnia 2012 r. Prototyp Tramino jest już w Poznaniu. Będzie go można zobaczyć na ulicach, jednak na razie tylko nocami.

Umowa z Solarisem podpisana: 40 tramwajów dla PoznaniaŹródło: WP.PL
d9r1ogv
d9r1ogv

Umowę na dostawę 40 tramwajów (z możliwością rozszerzenia zamówienia o kolejnych 20 pojazdów) podpisali prezesi obu firm. Kontrakt opiewa na prawie 280,5 miliona złotych. Bydgoska firma PESA zaproponowała dostarczyć nam tramwaje za ponad 35 milionów mniej. - Kupujemy droższe tramwaje - przyznaje Wojciech Tulibacki, prezes MPK. - Jeżeli jest się biednym, trzeba kupować lepsze rzeczy, żeby móc z nich dłużej korzystać i żeby spełniały oczekiwania.

O wyniku przetargu zdecydowały rozwiązania techniczne, jakie zaproponował Solaris. Tramwaj producenta z Bolechowa będzie miał szersze przejścia, drzwi oraz więcej miejsca dla pasażerów od tramwaju zaproponowanego przez PESĘ. - Tramino to nasze ukochane dziecko - żartuje Krzysztof Olszewski, przewodniczący rady nadzorczej Solarisa. - Części zamawialiśmy u najlepszych dostawców, ogromną wagę przywiązywaliśmy nawet do metalu, z jakiego zrobiony został nasz tramwaj - to stal nierdzewna. Pytaliśmy klientów i staraliśmy się sprostać tym oczekiwaniom.

Tramwaj Solarisa wydaje się dłuższy i wyższy od tych, które już jeżdżą w Poznaniu. Na początku przyszłego roku powinien otrzymać homologację. Do tego czasu będzie testowany na poznańskich ulicach. - Chcemy go przetestować pod każdym kątem, żeby uniknąć takich wpadek, jakie zdarzały się wcześniej z Tatrą czy Combino - dodaje Olszewski.

Pierwszy Tramino powstał w Łodzi. Kolejne będą produkowane w Wielkopolsce. Gdzie dokładnie? Tego jeszcze nie wiadomo. Niektóre elementy będą na pewno powstawały w spółce-córce MPK, firmie Modertrans Poznań. - Nie mogliśmy zatrudniać ludzi, stawiać hal i rozpoczynać produkcji przed podpisaniem umowy - mówi Solange Olszewska. - Byłoby to nieodpowiedzialne z naszej strony. Teraz, kiedy dokumenty zostały podpisane, ostro zabieramy się do pracy.

Zakup nowych tramwajów jest dofinansowywany z Unii Europejskiej (w kwocie 157 milionów złotych). Dostawa ruszy w połowie 2011 roku.

d9r1ogv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9r1ogv