Trwa ładowanie...
d28lkhh
06-04-2015 09:20

Uniwersytet Przyrodniczy chce utworzyć WWI "Żywność dla przyszłości"

Utworzenie w Polsce jednego z centrów w ramach KIC "Food4Future" to cel wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Uczelnia podała, że spełnia już niezbędne wskaźniki, by we Wrocławiu w 2016 r. powstała Wspólnota Wiedzy i Innowacji "Żywność dla przyszłości".

d28lkhh
d28lkhh

KIC (Knowledge Innovation Communities) "Food4Future", czyli Wspólnota Wiedzy i Innowacji "Żywność dla przyszłości", ma powstać w 2016 r. Będzie poświęcona m.in. doskonaleniu produkcji żywności, suplementów diety oraz badaniom nad chorobami cywilizacyjnymi i ich przeciwdziałaniu.

To część programu działań Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii, w którym przewidziano funkcjonowanie wspólnot wiedzy i innowacji w systemie gospodarczym UE. Dotychczas powstały dwie wspólnoty: klimatyczna i energetyczna, a kolejne zostaną powołane do 2018 r.

Jak powiedział PAP prorektor wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego ds. nauki i innowacji prof. Tadeusz Trziszka, uczelnia spełnia już wszystkie wymagane wskaźniki, by otrzymać prawo utworzenia jednego z centrów w ramach KIC we Wrocławiu.

"Mamy ten niezbędny potencjał i konkretne osiągnięcia, jak wykazana dobra kooperacja międzynarodowa i kooperacja z gospodarką m.in. poprzez klastry, których jesteśmy członkiem i zarządzamy częścią z nich. Mamy też dobre zaplecze, czyli nowoczesne własne laboratoria i kooperujemy z EIT+. Gwarantujemy wysoki poziom naukowy, co udowadnia status KNOW w zakresie biotechnologii, jaki posiadamy. Jesteśmy też czwartą uczelnią w Polsce pod względem wprowadzanych patentów, co jest wysokim wskaźnikiem" - powiedział prorektor.

d28lkhh

Jak dodał, dodatkowymi argumentami za utworzeniem jednego z centrów KIC w stolicy Dolnego Śląska jest zaliczenie do regionalnych tzw. inteligentnych specjalizacji właśnie dziedzin związanych z produkcją zdrowej żywności i badaniami nad przeciwdziałaniem chorobom cywilizacyjnym.

"Jako ośrodek jesteśmy już dobrze znani ze swych aspiracji i dokonań w krajach Europy Zachodniej. Teraz potrzeba będzie trochę pieniędzy, około kilkudziesięciu tysięcy euro, by promować swą kandydaturę. Myślę, że te pieniądze znajdą się bądź na uczelni bądź ze środków województwa, ponieważ utworzenie KIC-u będzie nie tylko prestiżem, lecz zagwarantuje nowe fundusze, a tym samym miejsca pracy i rozwój" - ocenił prof. Trziszka.

Przypomniał, że uczelnia jest współudziałowcem Wrocławskiego Parku Technologicznego i podmiotem wiodącym w klastrze Nutribiomed, który ma charakter żywnościowy, biotechnologiczny i biomedyczny. Naukowcy UP zrealizowali w nim z sukcesami wiele projektów, które kończyły się patentami.

W czerwcu ubiegłego roku powołano stowarzyszenie "Żywność dla przyszłości", a w grupie założycielskiej oprócz naukowców było ponad 50 podmiotów, w tym polscy producenci z branży żywnościowej.

d28lkhh

"To w klastrach odbywa się ta prawdziwa kooperacja producentów z naukowcami, ta wymiana pomiędzy firmami, dzielenie się doświadczeniem, co skutkuje rozwojem i innowacjami" - dodał Trziszka.

W jego ocenie w 2016 r. platforma FoodBest, którą współtworzą reprezentanci z 10 krajów Europy Zachodniej, wybierze lokalizację nowego centrum KIC spośród 2-3 nowych ofert. Dotychczas FoodBest zaplanowała ulokowanie 6 centrów, m.in. w Skandynawii, Wlk. Brytanii, Niemczech, Włoszech, Francji i krajach Beneluksu. Dlatego polscy naukowcy i producenci liczą, że kolejne ma szanse powstać w naszym kraju.

"Kraje z Europy Zachodniej wykorzystały trochę swą uprzywilejowaną pozycję i lepiej się zorganizowały, ale obecnie będzie szansa byśmy dołączyli do tej elity. Polska jest 3-4 krajem w Europie pod względem produkcji, eksportu i nauki o żywności, dlatego zasługuje na tę rangę" - ocenił Trziszka.

d28lkhh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28lkhh