Trwa ładowanie...
uokik
21-01-2014 12:45

UOKiK: Auchan może przejąć sieć Real, o ile sprzeda osiem sklepów

Auchan może przejąć hipermarkety Real, ale musi sprzedać osiem sklepów przejmowanej sieci - zdecydował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dotyczy to sklepów w Białymstoku, Bielsku Białej, Czeladzi, Legnicy, Rzeszowie, Szczecinie, Wałbrzychu i Sosnowcu.

UOKiK: Auchan może przejąć sieć Real, o ile sprzeda osiem sklepówŹródło: AFP, fot: Philippe Huguen
d24ny1d
d24ny1d

Zgoda wydana przez UOKiK jest warunkowa. Urząd uznał, że planowana transakcja doprowadzi do ograniczenia konkurencji na jedenastu lokalnych rynkach. Prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel uznała jednak, że jeżeli na Auchan zostaną nałożone dodatkowe obowiązki, to konkurencja zostanie zachowana.

- Zgodnie z wydaną decyzją Auchan Polska musi wyzbyć się praw do ośmiu hipermarketów Real. Nie może to nastąpić później niż w ciągu 18 miesięcy sfinalizowania transakcji przez Auchan, na rzecz inwestora, który nie należy do grupy kapitałowej Auchan oraz nie jest współkontrolowany przez żaden podmiot z tej grupy - powiedziała prezes UOKiK, cytowana we wtorkowym komunikacie Urzędu.

Nowy właściciel tych ośmiu sklepów także będzie musiał uzyskać akceptację Urzędu. UOKiK może jej odmówić, jeżeli nowy właściciel nie będzie dawał gwarancji utrzymania ich dotychczasowej, handlowej działalności.

Podczas postępowania przyjęto, że obszarem, na którym hipermarkety konkurują ze sobą jest strefa do 20 lub 25 minut jazdy samochodem od przejmowanego sklepu. Ponadto Urząd uznał, że supermarkety oraz sklepy dyskontowe nie są bezpośrednią konkurencją dla hipermarketów. - W mniejszych sklepach konsumenci dokonują głównie codziennych, drobnych zakupów. Natomiast z oferty hipermarketów korzystają rzadziej, zazwyczaj kilka razy w miesiącu. Jednorazowo kupują więcej produktów niż w supermarketach i dyskontach, często na zapas - powiedziała Krasnodębska-Tomkiel.

d24ny1d

Grupa Auchan zawarła porozumienie z Metro Group dotyczące przejęcia sklepów Real jesienią 2012 r. Auchan ma zapłacić za hipermarkety Real w Europie Centralnej i Wschodniej 1,1 mld euro. Chodzi o 91 hipermarketów w Polsce, Rosji, Rumunii i na Ukrainie oraz 13 galerii handlowych w Rosji i w Rumunii. Mimo zawarcia porozumienia, transakcja wymaga akceptacji urzędów antymonopolowych w odpowiednich krajach.

Grupa Auchan działa w 12 krajach, gdzie zatrudnia 269 tys. pracowników. W Polsce Auchan posiada 27 sklepów pod własną marką, kontroluje również spółkę Elea Polska, właściciela sieci sklepów Simply Market.

Metro Group posiada pod szyldem Real ponad 300 hipermarketów w Niemczech oraz ponad sto hipermarketów w pięciu krajach: w Polsce, Rosji, Rumunii, na Ukrainie i w Turcji.

d24ny1d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24ny1d