Trwa ładowanie...
d1wy0f1
sąd

UOKiK: Sąd Apelacyjny potwierdził karę nałożoną na spółkę Carrefour

Sąd Apelacyjny potwierdził decyzję prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie nałożenia 542 tys. 412 zł kary na spółkę Carrefour - poinformował UOKiK. Przedsiębiorca w związku z przejęciem spółki Ahold nie sprzedał w terminie dwóch sklepów.
Share
UOKiK: Sąd Apelacyjny potwierdził karę nałożoną na spółkę Carrefour
Źródło: AFP, Fot: Philippe Huguen
d1wy0f1

Jak wyjaśnił w czwartek UOKiK, wyrok sądu dotyczy decyzji urzędu z czerwca 2007 r. Carrefour otrzymał wówczas zgodę UOKiK na przejęcie kontroli nad spółką Ahold pod warunkiem, że do końca 2008 roku zrezygnuje z wszelkich praw do dziewięciu wskazanych w decyzji sklepów.

"Przedsiębiorca nie wykonał jednak w terminie tego zobowiązania. Dwie placówki - Champion w Grodzisku Mazowieckim i Albert w Jaworznie zostały sprzedane blisko miesiąc po terminie wyznaczonym przez urząd i zaakceptowanym przez Carrefour. Dlatego w 2009 r. prezes UOKiK nałożyła na spółkę karę finansową w wysokości 542 412 zł" - napisano w komunikacie przesłanym PAP.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów maksymalna sankcja może w takim przypadku wynieść równowartość 10 tys. euro za każdy dzień zwłoki w wykonaniu decyzji.

d1wy0f1

UOKiK przekazał, że przedsiębiorca skorzystał z przysługującego prawa i odwołał się od decyzji. Jednak sądy kolejnych instancji przyznawały rację prezes urzędu.

"W październiku 2011 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a 17 maja 2012 r. Sąd Apelacyjny oddalił w całości odwołanie spółki Carrefour. W ustnym uzasadnieniu wyroku stwierdzono, że warunek został jasno określony i spółka zdawała sobie sprawę z konieczności jego wykonania. Sąd potwierdził również, że kara finansowa jest adekwatna do stopnia naruszenia przepisów" - czytamy w komunikacie UOKiK.

Wyrok sądu oznacza, że decyzja w sprawie nałożenia kary na Carrefour jest prawomocna.(PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

d1wy0f1

Podziel się opinią

Share
d1wy0f1
d1wy0f1