UOKiK: zgoda na koncentrację (komunikat)
...
30.11. Warszawa - UOKiK informuje:
Prezes UOKiK wyraziła zgodę na przejęcie przez spółkę Tauron Polska Energia kontroli nad Górnośląskim Zakładem Elektroenergetycznym. Przeprowadzone postępowanie wykazało, że koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji.
Wniosek dotyczący koncentracji wpłynął do UOKiK 20 września 2011 r. Grupa kapitałowa Tauron jest przedsiębiorstwem energetycznym, którego podstawowa działalność obejmuje wytwarzanie, dystrybucję oraz sprzedaż energii elektrycznej. Głównym akcjonariuszem Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego jest spółka Vattenfall. Poprzez swoje spółki zależne GZE prowadzi działalność m.in. w zakresie dystrybucji (na terenie Górnego Śląska)oraz sprzedaży energii elektrycznej.
Po przeprowadzonym postępowaniu prezes UOKiK uznała, że koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji na żadnym z rynków, na które wywiera wpływ.
W wyniku koncentracji Grupa Tauron będzie dysponować największym udziałem w rynku sprzedaży detalicznej energii elektrycznej w Polsce. Spółka spotykać się jednak będzie z istotną konkurencją ze strony innych uczestników tego rynku. W szczególności PGE, zarówno z uwagi na wysoki udział w rynku sprzedaży detalicznej, jak i silną pozycję na rynku wytwarzania energii elektrycznej, a zatem dostęp do własnych źródeł zaopatrzenia w energię elektryczną, w ocenie organu antymonopolowego, będzie stanowiła istotną przeciwwagę dla uczestników koncentracji.
Planowana transakcja ma charakter tzw. konsolidacji pionowej, ponieważ wywiera wpływ na krajowy rynek wytwarzania oraz sprzedaży hurtowej i detalicznej energii elektrycznej. Skupienie w ramach jednego podmiotu wytwarzania, dystrybucji oraz sprzedaży energii mogłoby prowadzić do ograniczenia konkurencji, gdyby wiązało się z utrudnieniem lub eliminowaniem działalności konkurentów.
Prezes UOKiK uznała, że przejęcie GZE przez Tauron nie doprowadzi do takiej sytuacji, ponieważ przejmująca spółka już w tej chwili nie ma możliwości wytworzenia z własnych źródeł odpowiedniej ilości energii zaspokajającej potrzeby jej odbiorców. W związku z tym, będzie musiała kupować ją na rynku hurtowym, a tym samym nie zamknie się na zewnętrznych sprzedawców.
Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.
Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli połączenie nie zostanie dokonane w terminie 2 lat od ich wydania. Na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji. Więcej informacji o zasadach łączenia przedsiębiorców w przygotowanym specjalnie opracowaniu.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/