UOKiK zobowiązał 3 TU do obniżenia opłat likwidacyjnych przy polisach UFK
Warszawa, 19.10.2015 (ISBnews) - Trzy postępowania w sprawie polis na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) zakończyły się przyjęciem zobowiązań ubezpieczycieli do obniżenia opłat likwidacyjnych. Najnowsze decyzje dotyczą MetLife, PZU Życie i PKO Życie (d. Nordea Życie), poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).
19.10.2015 11:43
Zakończone trzy postępowania to część z siedemnastu wszczętych spraw, w których UOKiK zarzucił towarzystwom ubezpieczeniowym, że wprowadzając opłaty likwidacyjne przerzucają na konsumentów koszty początkowe zawarcia ubezpieczenia - głównie wynagrodzenie pośredników ubezpieczeniowych.
"W ocenie Urzędu powinny one obciążać w głównej mierze ubezpieczycieli, a ich poniesienie stanowi zwyczajne ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej" - czytamy w komunikacie.
W wyniku zakończonych postępowań MetLife zobowiązało się do umożliwienia konsumentom aneksowania kwestionowanych umów. Zgodnie z nowymi warunkami, opłata likwidacyjna będzie wynosiła 25% składki pierwszorocznej w przypadku umów ze składką regularną albo 7,5%. w przypadku umów ze składką jednorazową. W obu przypadkach maksymalna kwota pobieranej opłaty nie przekroczy 5 tys. zł.
PKO Życie (d. Nordea Życie) zobowiązało się, że opłaty likwidacyjne ponoszone przez dotychczasowych klientów zostaną obniżone w przypadku ubezpieczeń ze składką regularną średnio o 75% i nie będą wyższe niż 25% wartości wpłaconych składek oraz 4% dla umów opłacanych składką jednorazową.
PZU na Życie, które ma w ofercie jedynie produkt ze składką jednorazową, zobowiązało się do obniżenia kosztu wykupu polisy w obowiązujących umowach do poziomu nieprzewyższającego 4% środków na rachunku udziałów konsumenta, jednak nie więcej niż 7,5 tys. zł.
We wrześniu trzy pierwsze towarzystwa ubezpieczeniowe, Aviva, Allianz i Nationale Nederlanden, zobowiązały się do znaczącego obniżenia opłat likwidacyjnych w istniejących umowach i wyeliminowania ich z nowych wzorców umownych.
"UOKiK prowadzi nadal 11 postępowań w sprawie ubezpieczeń z UFK wobec kolejnych przedsiębiorców, którzy oferowali te produkty.Są to: Aegon TUnŻ, AXA Życie TU, Compensa TUnŻ, Generali Życie TU, Open Life TU Życie, Pramerica Życie TUiR, Skandia Życie TU, Sopockie TUnŻ Ergo Hestia, TUnŻ Europa, TUnŻ WARTA oraz UNIQA TUnŻ" - podano w komunikacie.
(ISBnews)