"Urlop dla rodziców wcześniaków - po powrocie dziecka ze szpitala"
W przypadku urodzenia wcześniaka urlop macierzyński powinien rozpoczynać
się dopiero po wypisaniu dziecka ze szpitala
Michalak zwrócił się w tej sprawie do ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza.
Jak napisał, docierają do niego postulaty, by rodzice wcześniaków rozpoczynali urlop dopiero w dniu wypisania dziecka ze szpitala, ponieważ zwykle przedwcześnie urodzone dziecko musi przebywać dłuższy czas pod opieką personelu medycznego. W tym okresie rodzice nie sprawują osobiście opieki nad dzieckiem, tracąc przy tym część urlopu, która przypada na okres pobytu dziecka w szpitalu.
Polecamy: Tyle kosztuje nas władza
Obecnie, w przypadku urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej, matka po wykorzystaniu 8 tygodni urlopu macierzyńskiego może pozostałą część wykorzystać po wyjściu dziecka ze szpitala. Zdaniem RPD warto wprowadzić regulacje, które gwarantowałyby matce czas na powrót do sił po porodzie, ale jednocześnie umożliwiłyby rodzicom wykorzystanie pełnego wymiaru urlopu po wyjściu dziecka ze szpitala.
MPiPS ma 30 dni, by odnieść się do propozycji rzecznika.
Rodzice dzieci urodzonych w tym roku mają prawo do rocznego płatnego urlopu (100 proc. przez pierwsze pół roku i 60 proc. za kolejne sześc miesięcy lub 80 proc. przez cały rok). Na ten czas składa się 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, sześć tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu mogą korzystać na równych prawach ojciec i matka. (PAP)