Trwa ładowanie...

Urlopy macierzyńskie i świadczenia na dzieci

Pełnopłatny urlop macierzyński, zasiłek na dziecko bez względu na wysokość dochodów, wysokie dopłaty do opieki, edukacji i mieszkań, bezpłatne przedszkola dla każdego. Zobacz, gdzie możesz liczyć na najlepszy socjal wychowując dziecko.

Urlopy macierzyńskie i świadczenia na dzieciŹródło: Stock
d16pahr
d16pahr

*Pełnopłatny urlop macierzyński; zasiłek na dziecko bez względu na wysokość dochodów; wysokie dopłaty do opieki, edukacji i mieszkań; bezpłatne przedszkola dla każdego. Gdzie możesz liczyć na najlepszy socjal, gdy wychowujesz dziecko? *

Polka obecnie może liczyć na 24 tygodnie urlopu macierzyńskiego, rocznie od podatku może odpisać około tysiąca złotych z tytułu wychowania dzieci. Zasiłek na dziecko dostanie, jeśli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 552,30 zł lub 638,90 zł - w przypadku, gdy dziecko jest niepełnosprawne. Może też liczyć na zasiłek rodzinny w wysokości 77 zł, 106 zł lub 115 zł - w zależności od wieku dziecka. To niewielka zapomoga. Dodatki do zasiłku są równie niewysokie. Choć szykują się zmiany, niewiele one wniosą do polityki socjalnej dla rodzin.

Polska nie jest najlepszym krajem do rodzenia i wychowywania dzieci. Daleko nam do innych krajów europejskich. A od dobrze rozwiniętej pod względem polityki socjalnej Skandynawii, dzielą nas mile świetlne. W Polsce zasiłki rodzinne przeznaczone są dla najbiedniejszych, a ich wysokość nie przyczynia się do poprawy jakości ich życia. Wychowanie dziecka we współczesnej Polsce staje się więc luksusem.

d16pahr

Jak to wygląda w innych krajach Unii Europejskiej? Raport Fundacji Republikańskiej na temat ulg prorodzinnych w Europie wskazuje na to, że najlepszym miejscem do rodzenia i wychowywania dzieci jest, co nie zaskakuje, Skandynawia. Pozostałe kraje oferują dużo lepsze warunki mamom, niż ma to miejsce w Polsce.

Skandynawia

Mieszkańcy Szwecji mają do wykorzystania 480 dni urlopu rodzicielskiego. Urlop ten może zostać wykorzystany zarówno przez matkę jak i przez ojca dziecka. Jednak w przypadku, gdy chcą oni szybciej wrócić do pracy, mogą to zrobić już po 60 dniach, a resztę urlopu wykorzystać dowolnie w ciągu 8 lat. W czasie tego urlopu otrzymują 80 proc. wynagrodzenia. Szwecja to kraj zasiłków i dodatków. Każda rodzina otrzymuje tam zasiłek na dziecko do 16 roku życia, a gdy się ono uczy, do 20 roku życia. To świadczenie wynosi około 100 koron szwedzkich miesięcznie. Rodziny wielodzietne otrzymują dodatkowe zasiłki, które rosną wraz z pojawieniem się każdego kolejnego dziecka. Podobny system obowiązuje w pozostałych krajach Skandynawii.

Wielka Brytania

Polki chętniej rodzą dzieci w Anglii niż we własnej ojczyźnie. 39 tygodni płatnego urlopu macierzyńskiego i 13 tygodni bezpłatnego urlopu dla każdego z rodziców do wykorzystania w ciągu 5 lat od urodzenia dziecka; kwota wypłacana na dziecko w wysokości 22 funtów tygodniowo i 13 funtów na każde kolejne; sprawiają, że matki czują się naprawdę bezpiecznie. Biedniejsze rodziny mogą skorzystać z zasiłku oraz tzw. „child tax credit”. To świadczenie zależy od dochodu. Maksymalnie - rocznie - można otrzymać 600 funtów na rodzinę i dodatkowo 1500 funtów na dziecko. Poza tym państwo dopłaca do opieki nad dziećmi osób pracujących.

d16pahr

Niemcy

W Niemczech urlop macierzyński wynosi 14 tygodni i jest pełnopłatny. Każda rodzina otrzymuje zasiłek na dziecko do 18 roku życia, tzw. Kindergeld. Może on zostać przedłużony w dwóch przypadkach: do 21 roku życia, gdy dziecko nie znalazło pracy lub do 25, gdy uczy się lub studiuje. Ten zasiłek wynosi 184 euro miesięcznie i wzrasta w zależności od ilości dzieci nawet do 215 euro. Niemcy wychowujący dzieci mogą odliczyć od podatku od 2 tys. do 4 tys. euro rocznie. Od podatku można również odliczyć opiekę nad dzieckiem i edukację, co daje dodatkowo maksymalne około 3600 euro.

Francja

Urlop macierzyński wynosi tu 16 tygodni, a w czasie jego trwania matka otrzyma 100 proc. swojego wynagrodzenia oraz dodatkowo 560 euro zasiłku opiekuńczego miesięcznie. Wysokość tego zasiłku ulega zmianie, jeśli rodzinę utrzymuje tylko jeden z małżonków. W tej sytuacji osoba poszukująca pracy otrzyma świadczenie w wysokości 800 euro miesięcznie. Francja ma również swoje „becikowe”. To jednorazowe świadczenie w wysokości 907 euro, które matka otrzymuje po urodzeniu dziecka. Rodziny wielodzietne mogą liczyć na dodatkowe zasiłki: 126 euro na drugie dziecko i 162 euro na każde kolejne miesięcznie. Dodatki do opieki nad dziećmi, dopłaty do mieszkań, świadczenia dla dzieci uczących się i bezpłatne przedszkola, to tylko niektóre świadczenia socjalne, na które mogą liczyć mieszkańcy tego kraju.

MD, AS, WP.PL

d16pahr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16pahr