Trwa ładowanie...

Urzędy skarbowe do likwidacji, podatnicy do sieci

Jacek Rostowski szykuje rewolucję w urzędach skarbowych. Ich pracownicy twierdzą, że to furtka do zwolnień i likwidacji całych urzędów. - Dlaczego nikt nie reformuje kontroli skarbowej? - pytają.

Urzędy skarbowe do likwidacji, podatnicy do sieciŹródło: Jupiterimages
d1ykmgp
d1ykmgp

Resort finansów chce zreformować strukturę urzędów skarbowych i podporządkować je wszystkie izbom podatkowym. Eksperci twierdzą, że to działania pozorowane. Połączenie budżetowe urzędów skarbowych z izbami skarbowymi oznacza, że urzędy przestaną być samodzielne, a o wszystkim decydować będzie dyrektor izby - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Pracownicy fiskusa obawiają się, że proponowane zmiany będą pretekstem do zwolnień w administracji, a nawet likwidacji całych urzędów skarbowych. Wkrótce bowiem wdrożony zostanie projekt e-Podatki, który ma na celu totalną informatyzację i ma w efekcie doprowadzić do tego, że podatnicy z fiskusem będą kontaktować się przede wszystkim przez internet. A nawet jeśli będą musieli udać się osobiście do urzędu, to będą mogli stawić się w dowolnej placówce na terenie całej Polski, a nie w tej, do której są obecnie przypisani. W ten sposób najmniej popularne US będą mogły zostać zamknięte bez większej szkody dla petentów.

Ministerstwo na razie nie komentuje tych doniesień, ale ponoć robi wszystko, by nowe przepisy zaczęły obowiązywać od początku przyszłego roku.

- Na pierwszy rzut oka wydaje się, że proponowana przez Ministerstwo Finansów zmiana jest dobra, bo ma na celu ograniczenie kosztów administracji podatkowej, ale obawiam się, że odbędzie się ze szkodą dla podstawowych zasad postępowania. Przede wszystkim zasady dwuinstancyjności - komentuje Małgorzata Sobońska, adwokat z kancelarii MDDP Sobońska Olkiewicz i Wspólnicy.

d1ykmgp

Problem polega na tym, że tak jak teraz pierwszą instancją rozstrzygającą sprawę petenta będzie naczelnik urzędu skarbowego, a drugą instancją dyrektor izby skarbowej. Po wprowadzeniu zmian dyrektor izby będzie również przełożonym naczelnika. Oznacza to, że dyrektor nie tylko będzie weryfikował decyzje pierwszej instancji, ale też decydował o premiach, nagrodach i przebiegu kariery podlegającego mu naczelnika.

- Nie przekonuje mnie uzasadnienie tych zmian, bo nie rozwiązują one rzeczywistych problemów, a stwarzają wrażenie - i tylko wrażenie - działań oszczędnościowych i reformatorskich. Nie jest to jednak w interesie państwa - tu potrzeba naprawdę konsolidacji całego aparatu skarbowego - uważa Irena Ożóg doradca podatkowy, partner zarządzający w kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

Tymczasem planowana reorganizacja w ogóle nie obejmuje 16 urzędów kontroli skarbowej, a także urzędów i izb celnych.

d1ykmgp

- Najwyższy czas, aby Ministerstwo Finansów zajęło się poważnie reformą polityki podatkowej, w tym udoskonaleniem w sposób kompleksowy struktury organizacyjnej administracji podatkowej, a nie pudrowaniem starych rozwiązań - twierdzi Dorota Szubielska, radca prawny w kancelarii Chadbourne & Parke. - Przede wszystkim potrzebne jest podjęcie takich działań, aby polska administracja podatkowa uzyskała zdolność spełniania wymagań Unii pod względem efektywności i sprawności działania.

d1ykmgp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ykmgp