Utraty pracy obawia się co czwarty Polak

Zmiany w strukturach firm są głównym powodem utraty pracy wśród Polaków - wynika z majowego sondażu opinii pracowników Monitor Rynku Pracy zrealizowanego przez Instytut Badawczy Randstad. Z badania wynika, że z możliwością utraty pracy liczy się co czwarty ankietowany.

Utraty pracy obawia się co czwarty Polak
Źródło zdjęć: © thinkstock

Wyniki międzynarodowego sondażu pokazują, że w porównaniu do poprzedniego kwartału spadła liczba polskich respondentów, którzy zmienili pracę w okresie poprzedzających sześciu miesięcy (spadek o 6 pkt proc. - z 27,1 proc. w I kw. 2011 do 21,2 proc. w II kw.).

Co trzecia osoba biorąca udział w badaniu (33 proc.) zmieniła pracę z powodów związanych z reorganizacją struktury poprzedniego pracodawcy. Dla 32 proc. respondentów motywacją było poszukiwanie lepszych warunków zatrudnienia.

"Podobnie, jak w poprzedniej fali badania, głównym czynnikiem zmiany pracy w naszym kraju były zmiany strukturalne firm. Oczekiwanie lepszych warunków zatrudnienia było dopiero drugą w kolejności przyczyną zmiany pracodawcy" - napisano w komentarzu do badania.

Indeks mobilności Polaków spadł o 8 pkt, do poziomu 109 pkt i jest obecnie zbliżony do średniej we wszystkich krajach badanych (106 pkt).

- Podejrzewamy, że na obniżenie wskaźnika mobilności zawodowej wpływ miała sezonowość rynku pracy w Polsce. Podejrzewam, że spadek mobilności jest zakorzeniony w poprzednich sześciu miesiącach - powiedziała Maura Merson ekspert fundacji inicjatyw społeczno-ekonomicznych na konferencji prasowej.

Zdaniem Agnieszki Bulik, członka zarządu Randstad, w kolejnym badaniu można spodziewać się ponownego zwiększenia rotacji pracowniczej.

Badanie przeprowadzone zostało w maju po otwarciu niemieckiego rynku pracy. Zdaniem ekspertów Randstad w odczuciu większości polskich pracodawców otwarcie niemieckiego rynku było neutralne.

"Oceny polskich respondentów w zakresie przekonania o możliwości znalezienia jakiejkolwiek pracy nieznacznie zmalały wobec wyników dwóch poprzednich fal badania, nadal jednak pozostajemy jednym z najbardziej optymistycznie nastawionych narodów" - napisano w komentarzu.

Aktywnie nowego zatrudnienia poszukuje 16 proc. respondentów.

Z przeprowadzonego badania wynika także, że zdaniem 57 proc. polskich respondentów zmiany demograficzne zachodzące na rynku pracy będą miały wpływ na ich karierę zawodową. W opinii 61 proc. respondentów ich kariera zawodowa wymaga obecnie więcej nauki i szkoleń niż w przeszłości. Co drugi może liczyć na odpowiednie podnoszenie kwalifikacji zawodowych u obecnego pracodawcy.

Niemal 4 na 5 polskich badanych jest zdania, że w przyszłości więcej osób będzie wyjeżdżało do pracy za granicą. Monitor Rynku Pracy jest kwartalnym badaniem ankietowym realizowanym w 29 krajach Europy, Azji, Australii i obu Ameryk.

Badanie jest realizowane poprzez ankiety wypełniane on-line przez respondentów w wieku od 18 do 64 lat, pracujących minimum 24 godz. w tygodniu (z wykluczeniem samozatrudnionych). Próba w Polsce wynosi 405 respondentów. Bieżące badanie zostało zrealizowane w dniach 2-13 maja 2011 roku.

Źródło artykułu:PAP
karierapracazmiana pracy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)