Trwa ładowanie...

W 2010 r. zatrudnienie w PZU może zmniejszyć się o 2316 etatów

Grupa PZU w ramach restrukturyzacji swoich spółek przewiduje zmniejszenie zatrudnienia w tym roku o 2316 etatów - poinformował na konferencji członek zarządu PZU Rafał Stankiewicz. Dodał, że łączne zmiany restrukturyzacyjne obejmą ok.7500 osób.

W 2010 r. zatrudnienie w PZU może zmniejszyć się o 2316 etatówŹródło: WP.PL, fot: jan kaliński
d3ar8eh
d3ar8eh

Stankiewicz wyjaśnił, że w tym roku grupa planuje zlikwidować 2316 stanowisk pracy. Około 2300 osób ma otrzymać wypowiedzenia zmieniające o "charakterze czysto formalnym". Oznacza to podpisanie nowych umów z pracownikami w związku ze zmianą nazw jednostek organizacyjnych, w których są zatrudnieni. Ponadto około 2900 osób otrzyma nowe propozycje, jeśli chodzi o zakres obowiązków bądź zmianę miejsca pracy.

Stankiewicz poinformował, że dzięki restrukturyzacji zatrudnienia wzrośnie efektywność działania grupy. Obecnie koszty administracyjne stanowią 12 proc. składki przypisanej brutto dla zakładów majątkowych.
- Chcemy zbliżyć się do 7-8 proc. - powiedział.

Stankiewicz zapowiedział, że negocjacje między przedstawicielami zarządu PZU, a związkami zawodowymi w sprawie restrukturyzacji zatrudnienia rozpoczną się 17 lutego. Dodał, że jeżeli nie uda się stronom dojść do porozumienia w ciągu 20 dni, negocjacje zostaną przedłużone.

- Głęboko wierzę, że dojdzie do porozumienia ze stroną społeczną. Nie chcielibyśmy znacząco przedłużać tych rozmów. Chcielibyśmy zakończyć je przed debiutem giełdowym PZU - podkreślił. Do oferty publicznej spółki ma dojść w pierwszym półroczu 2010 r.

d3ar8eh

Na pytanie dziennikarzy, czy planowana na czwartek w Warszawie pikieta związków zawodowych działających w PZU w obronie miejsc pracy źle wpłynie na wizerunek firmy, Stankiewicz powiedział: - Mam nadzieję, że nie. Strona związkowa realizuje swoje cele statutowe. Broni interesów pracowniczych. Nie wiązałbym tego z godzeniem w dobre imię firmy.
Zaznaczył jednak, że zarząd spółki wolałby, żeby dialog ze stroną społeczną polegał na rozmowie o tym, jak powinien być prowadzony proces restrukturyzacji w firmie.

Stankiewicz podkreślił, że zarząd PZU zapewni zwalnianym pracownikom pakiet socjalny na "zdecydowanie lepszych warunkach" niż te, które wynikają z przepisów ustawowych.
- Planujemy uruchomić program ponadstandardowych rekompensat i doradztwa zawodowego - podkreślił. Nie podał jednak kosztów planowanej restrukturyzacji.

Przewodniczący NSZZ "S" w PZU Jerzy Lenart powiedział, że związki zawodowe domagają się wstrzymania zwolnień w firmie.
- Związkowcy krytykują plany spółki dotyczące centralizacji prawie wszystkich jej pionów, czyli m.in. księgowości, kadr, obsługi sprzedaży. Nie zgadzają się również z ograniczeniem liczby centrów likwidacji szkód, w tym m.in. komunikacyjnych czy majątkowych - podkreślił.

Stankiewicz poinformował, że zarząd grupy chce scentralizować w ramach spółek PZU SA i PZU Życie niektóre obszary działalności, w tym m.in. księgowość, czy obszar likwidacji szkód.

d3ar8eh

Prezes PZU Andrzej Klesyk podał, że w 2003 roku grupa PZU zatrudniała 16 030 osób, a na koniec 2007 r. 16 700 pracowników. Dodał, że po przeprowadzonej do tej pory restrukturyzacji oraz programu dobrowolnych odejść zatrudnienie w firmie wynosi obecnie 15 500 osób.

Klesyk zapewnił, że sytuacja finansowa firmy jest bardzo dobra i pozwala na prowadzenie dalszych działań restrukturyzacyjnych. Podkreślił, że zmniejszenie zatrudnienia wynika ze zmian biznesowych.

PZU to największa grupa ubezpieczeniowa w Polsce; jako spółka pod nazwą Powszechny Zakład Ubezpieczeń działa od 1991 roku. W grupie działa 19 organizacji związkowych.

d3ar8eh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ar8eh