W ciągu ostatniego roku zainteresowanie pracą za granicą wzrosło - CBOS

13.11. Warszawa (PAP) - W ciągu ostatniego roku zainteresowanie pracą za granicą wzrosło. Zainteresowanie zatrudnieniem za granicą wyraża jedna piąta dorosłych Polaków - wynika z...

13.11. Warszawa (PAP) - W ciągu ostatniego roku zainteresowanie pracą za granicą wzrosło. Zainteresowanie zatrudnieniem za granicą wyraża jedna piąta dorosłych Polaków - wynika z badania CBOS.

"Połowa z nich (co stanowi 11 proc. ogółu badanych) podjęła już lub zamierza podjąć realne starania o uzyskanie takiej pracy. Pozostali deklarują, że byliby nią zainteresowani, gdyby dostali propozycję zatrudnienia, ale sami nie zamierzają o to zabiegać" - napisano w komunikacie.

Czy obecnie Wskazania respondentów według terminów badań (proc.)
jest Pan(i)
zainteresowany(a) IX-XI X X X X X
podjęciem pracy 2007 2008 2009 2010 2011 2012
za granicą?

Tak, jestem 2 2 2 2 2 3
zainteresowany(a)
i obecnie staram
się o pracę za granicą

Tak, jestem 8 5 5 6 7 8
zainteresowany(a)
i zamierzam
w przyszłości starać się
o pracę za granicą

Tak, był(a)bym 8 6 11 8 8 9
zainteresowany(a)
podjęciem
pracy za granicą,
jeśli dostał(a)bym taką
propozycję, ale sam(a)
nie zamierzam się o to
starać

Nie, nie jestem 76 85 81 82 82 77
zainteresowany(a)
podjęciem
pracy za granicą

Obecnie pracuję 1 1 1 1 1 1
za granicą

Trudno powiedzieć 5 1 1 1 0 1

CBOS podaje także, że blisko dwie piąte tych, którzy deklarują, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat podejmowali pracę zarobkową za granicą i powrócili już do kraju, podczas ostatniego wyjazdu pracowało poza Polską trzy miesiące lub krócej (39 proc).

"W tej kategorii prawdopodobnie wiele jest osób nieujętych w oficjalnych statystykach dotyczących liczby Polaków podejmujących pracę za granicą. Niewiele mniej pracujących za granicą (35 proc.) było tam zatrudnionych od ponad trzech miesięcy do roku" - napisano.

"Na dłużej niż rok wyjechało do pracy ogółem 26 proc. badanych z omawianej grupy. W porównaniu z rokiem ubiegłym zmniejszył się odsetek osób powracających z wyjazdów krótkoterminowych (trwających 3 miesiące lub krócej), natomiast wzrósł odsetek tych, które powracają z wyjazdów trwających od ponad 3 miesięcy do roku" - dodano.

Badanie przeprowadzono w dniach 4 - 10 października 2012 roku na liczącej 1007 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.(PAP)

jba/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finansezatrudnieniebezrobocie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)