W cieniu dywidendy z PZU
Wczorajszy marazm panujący na warszawskim parkiecie uwidoczniony w obrotach nie przekraczających 400 mln zł spowodowany zarówno letnim świętem bankowym w Londynie jak i brakiem zainteresowania w gronie szerokiego grona inwestorów z dodatkowo odjętą dywidenda PZU spowodowało iż WIG20, który w swojej budowie jest indeksem cenowym dzisiejszy dzień rozpoczął po czerwonej stronie rynku z otwarciem na poziomie 2257.69 pkt. (-0.85%).
Pierwsze dwie godziny handlu to siedmiopunktowy zakres konsolidacji w rejonie (2253-2259) z którego doszło do wybicia górą po informacji o udanej aukcji 3 i 6 miesięcznych hiszpańskich bonów skarbowych. O ile kwestia sprzedaży obligacji jednego z krajów objętych problemami fiskalnymi już od dawna nie robi na inwestorach większego znaczenia o tyle znaczny spadek rentowności wspomnianych instrumentów (trzy miesięczne bony skarbowe rentowność 0.946% wobec 2.434% na poprzedniej aukcji, sześciomiesięczne bony rentowność 2.026 wobec 3.691% na poprzedniej aukcji) zdołały nieco poprawić nastroje na globalnych rynkach a co za tym idzie siłą rzeczy na warszawskim parkiecie. Niestety zaangażowania oraz kapitału wystarczyło tylko do „podciągnięcia” indeksu WIG20 w okolice 2264 pkt po czym nastąpiło powolne osuwanie się, które sprowadziło indeks spółek o największej kapitalizacji do poziomów minimum dzisiejszej sesji na 2250,21 pkt. Nastrój na warszawskim parkiecie uległ nieznacznej poprawie po opublikowaniu indeksu
Case Shiller dla 20 metropoli w Stanach Zjednoczonych (poprzednia wartość -0.7% r/r prognoza -0.2% r/r odczyt +0.5% r/r), który pomimo opublikowania gorszych od oczekiwań danych zza oceanu indeksu zaufania konsumentów Conference Board do końca sesji nie uległ większym zmianom. Ostatecznie indeks WIG20 dzisiejszy dzień zakończył na poziomie 2253.26 pkt (1.04%) przy obrotach na całym rynku na poziomie 520 mln zł.
Wśród spółek blue chips na uwagę zasługuje bardzo dobre zachowanie spółki PKN Orlen, która od momentu zanotowania bardzo wysokich obrotów 23-07-2012 zachowuje relatywną siłę w stosunku do indeksu WIG20. Po zielonej stronie rynku dzisiejsze notowania zakończyły akcje Banku Handlowego PGE, BRE oraz Pekao s.a., które po siedmiu spadkowych sesjach z rzędu dzisiejszy dzień zakończyły symbolicznym wzrostem. Najsłabiej zachowały się akcje TVN-u, PKO BP do których dołączyły akcje Lotosu oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Wśród spółek o małej i średniej kapitalizacji na uwagę zasługiwało pozytywne zachowanie akcji spółki Zelmer. Spółka w porannym komunikacie poinformowała iż zarząd Zelmera zdecydował o rozpoczęciu poszukiwania inwestora strategicznego oraz w wyniku dobrego przygotowania podtrzymuje cele firmy na cały rok zakładające wzrost przychodów o ponad 10% oraz osiągnięcie rentowności Ebitda na poziomie 10%. Po opublikowanych wynikach za II kwartał 2012 r. oraz zapowiedzi polepszenia wyniku w drugiej połowie bieżącego roku o 5,26% wzrosły akcje polskiego Koncernu Mięsnego Duda.
Dzisiejszy spadek indeksu WIG20 był w głównej mierze spowodowany odcięciem dywidendy od akcji PZU, który według swojej wagi zmniejszył jego wartość o 0.8%. Niemniej jednak w dniu dzisiejszym zostało przetestowane wsparcie na poziomie 2250 punktów, które obronione nie wywołało silnej akcji popytowej co w dalszym ciągu uprawdopodabnia test kolejnego wsparcia na poziomie 2220 punktów. W przypadku realizacji pozytywnego scenariusza zdarzeń najbliższy opór to zakres 2290 – 2300 punktów. W przypadku jego przebicia kolejny poziom oporu to szczyt z 16 i 17 sierpnia 2351, po którego pokonaniu zmieni się średnioterminowa perspektywa postrzegania warszawskiego parkietu.
Autor komentarza
Jan Nowakowski
makler DM BZ WBK S.A.