W dniach 12‑18.IX drożało mięso, mleko i zboża, z wyjątkiem kukurydzy - ARR
26.09. Warszawa (PAP) - W dniach 12-18 września br. drożały zboża, z wyjątkiem kukurydzy, która taniała - wynika z cotygodniowego raportu Agencji Rynku Rolnego. Drożało też mięso...
26.09. Warszawa (PAP) - W dniach 12-18 września br. drożały zboża, z wyjątkiem kukurydzy, która taniała - wynika z cotygodniowego raportu Agencji Rynku Rolnego. Drożało też mięso wieprzowe i wołowe, a także drób oraz mleko.
ZBOŻA
W połowie września br. utrzymujący się duży popyt na ziarno zbóż podstawowych sprzyjał wzrostom cen skupu. Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, w dniach 12-18.09.2011 r. pszenica konsumpcyjna skupowana była średnio po 820 zł/t, tj. nieco drożej niż tydzień wcześniej. Ziarno to było równocześnie o 2 proc. droższe niż przed miesiącem oraz o 14 proc. droższe niż przed rokiem.
Za żyto konsumpcyjne w skupie przeciętnie uzyskiwano 847 zł/t, tj. o 4,2 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu i o 13 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie ceny żyta były o 31 proc. wyższe niż w porównywalnym okresie 2010 r.
Średnia cena jęczmienia paszowego, w odniesieniu do poprzedniego tygodnia, wzrosła o 3 proc., do 713 zł/t. Cena ta była o 7 proc. wyższa niż przed miesiącem i o 22 proc. wyższa niż rok wcześniej.
Utrzymuje się spadkowa tendencja cen kukurydzy stymulowana podażą wczesnych odmian ziarna z tegorocznych zbiorów. Przeciętna cena skupu kukurydzy w porównaniu z poprzednim tygodniem obniżyła się o blisko 4 proc. i ukształtowała się na poziomie 885 zł/t. Za kukurydzę płacono o 15 proc. mniej niż przed miesiącem, ale o 15 proc. więcej niż przed rokiem.
MIĘSO
Malejąca krajowa podaż, uzupełniana przez drogi import żywca i mięsa wieprzowego spowodowała, że w połowie września 2011 roku w Polsce kontynuowany był wzrost cen skupu trzody chlewnej. Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 12-18.09.2011 r. za 1 kg żywca wieprzowego przeciętnie płacono 4,99 zł, tj. o 1,1 proc. więcej niż w poprzednim notowaniu, o 5 proc. więcej niż przed miesiącem oraz o 17 proc. więcej niż rok wcześniej.
Duże zainteresowanie wołowiną z Polski wśród odbiorców zagranicznych przyczynia się do dalszego wzrostu krajowych cen skupu bydła. W analizowanym tygodniu za żywiec wołowy dostawcy otrzymywali średnio po 5,94 zł/kg, tj. o 1,3 proc. więcej niż tydzień wcześniej i o 3 proc. więcej niż przed miesiącem. W odniesieniu do notowania sprzed roku cena ta była o 35 proc. wyższa.
Duży popyt na drób sprzyja wzrostom ich cen. Za kurczęta brojlery w Polsce płacono przeciętnie 3,97 zł/kg, tj. o 2 proc. więcej niż tydzień i miesiąc wcześniej. Indyki skupowano średnio po 5,84 zł/kg wobec 5,82 zł/kg w poprzednim tygodniu. Cena ta była jednak o 1 proc. niższa niż przed miesiącem. Wymienione gatunki drobiu były odpowiednio o 14 proc. i o 20 proc. droższe niż przed rokiem.
MLEKO
W połowie września br. podrożało mleko w proszku. Ceny odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) osiągnęły poziom 9,15 zł/kg, tj. o 1,7 proc. wyższy niż tydzień wcześniej. W tym czasie ceny pełnego mleka w proszku (PMP) wzrosły o 0,6 proc. i wyniosły 11,95 zł/kg. Ceny PMP były zbliżone do notowanych przed miesiącem, a OMP wyższe o 2 proc.(PAP)
fdu/ osz/