Trwa ładowanie...
dcigcnj

W dniach 9-15.04 drożały zboża i mięsa, taniało mleko - ARR

23.04. Warszawa (PAP) - W dniach 9-15 kwietnia drożały zboża, trzoda chlewna, bydło i kurczęta, a taniało mleko i indyki - wynika z cotygodniowego raportu Agencji Rynku...

dcigcnj
dcigcnj

23.04. Warszawa (PAP) - W dniach 9-15 kwietnia drożały zboża, trzoda chlewna, bydło i kurczęta, a taniało mleko i indyki - wynika z cotygodniowego raportu Agencji Rynku Rolnego.

ZBOŻA

Malejące zasoby zbóż skutkują wzrostem cen ziarna. Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, w dniach 09-15.04.2012 r. za pszenicę konsumpcyjną w skupie przeciętnie uzyskiwano 884 zł/t, tj. o 3,3 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu i o 8 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Ceny pszenicy były jednak o 9 proc. niższe niż przed rokiem.

Cena żyta konsumpcyjnego w krajowym skupie wynosiła 877 zł/t. Była ona o 2,1 proc. wyższa niż w poprzednim tygodniu, ale o 1,6 proc. niższa niż przed miesiącem. Żyto skupowano o ponad 10 proc. drożej niż rok wcześniej.

dcigcnj

Średnia cena skupu jęczmienia paszowego ukształtowała się na poziomie 869 zł/t, tj. o 2 proc. wyższym niż tydzień wcześniej i o 9 proc. wyższym niż przed miesiącem. Jednocześnie zboże to było o 11 proc. droższe niż w porównywalnym okresie 2011 r.

Przeciętna cena skupu kukurydzy, w porównaniu z poprzednim tygodniem, wzrosła o 3,1 proc., do 852 zł/t. Ziarno to było o 9 proc. droższe niż przed miesiącem, ale o 8 proc. tańsze niż rok wcześniej.

MIĘSO

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 09-15.04.2012 r. za trzodę chlewną dostawcy otrzymywali przeciętnie 5,22 zł/kg, tj. o 1,4 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu i o 3 proc. więcej niż przed miesiącem.

dcigcnj

Krajowe zakłady mięsne skupowały bydło przeciętnie po 6,25 zł/kg, o 1,2 proc. drożej niż tydzień wcześniej, ale o 2 proc. taniej niż przed miesiącem. Za żywiec wieprzowy i wołowy uzyskiwano o 14 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2011 r.

W analizowanym okresie za kurczęta brojlery płacono średnio 3,77 zł/kg, tj. na poziomie o 0,5 proc. wyższym niż w poprzednim tygodniu oraz zbliżonym do notowanego miesiąc wcześniej. Indyki skupowano po 5,46 zł/kg, tj. o 0,5 proc. taniej niż w poprzednim tygodniu oraz o 2 proc. taniej niż przed miesiącem.

W przeciwieństwie do żywca wieprzowego i wołowego, drób był tańszy niż rok wcześniej. Za wymienione gatunki drobiu podmioty skupujące płaciły odpowiednio o 4 proc. i o 1 proc. mniej.

dcigcnj

MLEKO

Ceny zbytu odtłuszczonego mleka w proszku wyniosły 8,46 zł/kg i były o 4 proc. niższe niż tydzień wcześniej. Jednocześnie pełne mleko w proszku potaniało o ponad 5 proc., do 11,14 zł/kg. Proszek mleczny był tańszy niż przed miesiącem o 6-8 proc. W odniesieniu do cen sprzed roku ceny masła konfekcjonowanego były niższe o 9 proc., a w blokach o 21 proc. niższe. W tym czasie ceny PMP obniżyły się o 10 proc., a OMP o 11 proc.(PAP)

fdu/ jtt/

dcigcnj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcigcnj