W najbliższych kwartałach dalsze ożywienie wzrostu gospodarczego - raport ISR, PARP, MSAP
16.04. Warszawa (PAP) - W najbliższych kwartałach należy oczekiwać ożywienia wzrostu gospodarczego, zintensyfikowania produkcji i wzrostu handlu. Poprawa sytuacji i powrót na...
16.04. Warszawa (PAP) - W najbliższych kwartałach należy oczekiwać ożywienia wzrostu gospodarczego, zintensyfikowania produkcji i wzrostu handlu. Poprawa sytuacji i powrót na ścieżkę silniejszego wzrostu są jednak nadal obarczone dużą niepewnością - wynika z XII raportu ISR PARP oraz Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
"W ostatnich dwóch kwartałach gospodarka Polski znajdowała się wciąż w niepewnym otoczeniu zewnętrznym, które charakteryzowało się brakiem wyraźnych oznak poprawy sytuacji gospodarczej. Obserwuje się obecnie sygnały ożywienia w strefie euro. Odczyty danych o wzroście z IV kwartału 2013 r. dla polskiej gospodarki są relatywnie dobre względem innych gospodarek europejskich i zostały przewidziane w poprzednich edycjach raportu. Wskazywać mogą one na ożywienie gospodarcze" - napisano w opublikowanej w środę syntezie do raportu ISR, omawiającej wyniki najnowszych badań. Pracami zespołu badawczego kieruje Jerzy Hausner.
"Dodatkowo, podobnie jak w poprzednich wersjach raportu należy podkreślić, że nie ma silnych i przekonujących argumentów za występowaniem recesji w horyzoncie sześciu kwartałów. Zaobserwowane nowe dane oraz podejście modelowe upoważnia do przedstawienia pozytywnego scenariusza prognostycznego, w którym spodziewać się należy w najbliższych kwartałach ożywienia wzrostu gospodarczego, zintensyfikowania produkcji i wzrostu handlu. Wynikająca z prognoz poprawa sytuacji i powrót na ścieżkę silniejszego wzrostu są jednak nadal obarczone dużą niepewnością" - dodano.
W raporcie zaznaczono, że makroekonomiczne szeregi czasowe wykorzystane w prognozach niosą informację o dalszym ożywieniu w gospodarce.
"Prognozujemy dalszą poprawę sytuacji w roku 2014. Przyjmując wariant prognoz z czynnikiem cyklicznym wbudowanym w opracowany model, w kolejnych kwartałach roku 2014 obserwować będziemy coraz wyższe tempo zmian PKB r/r - wynoszące odpowiednio (według formułowanych prognoz punktowych): 3,74 proc. w I kwartale, 4,68 proc. w II kwartale, 5,22 proc. w III kwartale oraz 5,42 proc. w ostatnim kwartale 2014 r. Prognozy w wersji modelu z wyłączonym czynnikiem cyklicznym wskazują na nieco niższe tempo zmian PKB r/r we wszystkich kwartałach 2014 r. (przeciętnie o 0,7 pp.)" - napisano.
"Prawdopodobieństwo realnego spadku PKB r/r w okresie prognozy (tj. do drugiego kwartału 2015 r.) jest zaniedbywalne, zaś dolne krańce 90 proc. przedziałów prognozy leżą powyżej 2 proc. w całym horyzoncie predykcji. Wskazuje to na duże prawdopodobieństwo utrzymania wysokiego, bądź umiarkowanego wzrostu gospodarczego w analizowanym okresie. Zaobserwowane dane kwartalne za IV kwartał 2013 r. tempa zmian PKB, popytu krajowego, eksportu oraz wartości dodanej brutto w przemyśle wskazują na każdorazowe przeszacowanie prognoz formułowanych w poprzednim raporcie. W przypadku tempa zmian PKB przeszacowanie jest jednak nieznaczne (o 0,1 pp.). Prognozy z modelu z wyłączonym komponentem cyklicznym były wyraźnie lepsze dla popytu krajowego oraz eksportu" - dodano.
ZAGROŻENIE UPADŁOŚCIĄ
W opinii autorów raportu wyraźniejszy spadek zagrożenia upadłością można spodziewać się dopiero po I kwartale 2014 r.
"Ponieważ analizy mikroekonomiczne w obecnej edycji bazują na identycznym zbiorze danych jednostkowych dla populacji ogółem, przypominamy oceny wyrażone w poprzedniej edycji dla tego agregatu oraz grupy przedsiębiorstw małych. Pomimo widocznych oznak poprawy koniunktury gospodarki i jej podmiotów w III kw. 2013 r., dokonana analiza stopnia zagrożenia - tak w ujęciu retrospektywnym, jak i sporządzonych prognoz - nie uprawniała do wycofania sygnału ostrzegawczego. Diagnozę taką uprawdopodabniają także doświadczenia międzynarodowe, z których wynika, że wyraźniejszy spadek zagrożenia upadłością występuje dopiero wówczas, gdy tempo wzrostu PKB trwale przekracza 3 proc. r/r" - napisano.
"Zgodnie z prognozami makroekonomicznymi i najnowszymi, bieżącymi danymi gospodarczymi sytuacji takiej można się spodziewać dopiero po I kw. 2014 r. Prognozowane tempo rozwoju polskiej gospodarki sugeruje jednak, że mało prawdopodobne jest wystąpienie scenariusza pesymistycznego zagrożenia upadłością ogółem. Sygnał ostrzegawczy należy też interpretować jako ocenę poziomu zagrożenia upadłością, który do końca pierwszej połowy roku wciąż może być jeszcze dość wysoki, a nie - dynamiki liczby upadłości, która wyraźnie obecnie spada. Tu model makro sugeruje spadek tej liczby. W świetle dostępnych w ramach tej edycji nowych danych, obejmujących przedsiębiorstwa średnie i duże, zwraca natomiast uwagę rosnący stopień zagrożenia upadłością w tej drugiej grupie" - dodano.
CZYNNIKI NIEPROGNOZOWALNE
Autorzy raportu zauważają, że o faktycznym kształtowaniu się zarówno zmiennych makroekonomicznych, jak i zagrożenia upadłością w najbliższym okresie mogą przesądzić czynniki nieprognozowalne i nieobecne w wykorzystywanych tu tak modelach mikro-, jak i makroekonomicznych.
"Chodzi tu zwłaszcza o sytuację polityczną, ekonomiczną i militarną na Ukrainie. Generuje ona raczej ryzyko gorszych wyników makroekonomicznych i wyższego odsetka upadłości w krótszym horyzoncie. Może ono wynikać m.in. z ewentualnych ograniczeń w polskim eksporcie na wschód (Rosja, Ukraina), możliwych zakłóceń w dostawach do Polski niektórych surowców etc. W dłuższym okresie sytuacja ta może prowadzić do pewnych zmian na mapie branżowych zagrożeń upadłością - mogą być mniejsze m.in. w przemysłach mających związki z polskim potencjałem obronnym, energetyką, przemysłami wydobywczymi" - napisano.
O PROJEKCIE ISR
Projekt systemowy "Instrument Szybkiego Reagowania" (ISR) jest realizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w partnerstwie z Małopolską Szkołą Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Celem projektu jest wsparcie przedsiębiorstw i pracowników, nakierowane na złagodzenie negatywnych skutków istotnego pogorszenia się sytuacji gospodarczej.(PAP)
jba/ ana/