W niedzielę w Warszawie ekologiczny "Piknik z klimatem"
Konferencja klimatyczna w Maroku, a także przeciwdziałanie skutkom niskiej emisji - to wiodące tematy "Pikniku z klimatem", który odbędzie się w niedzielę na pl. Zamkowym w Warszawie. Miasto chce zwrócić uwagę mieszkańców na to, jak sami mogą poprawić jakość powietrza.
"Piknik z Klimatem" rozpocznie podpisanie listu intencyjnego przez przedstawicieli miasta, Veolii Energii Warszawa oraz PGNiG TERMIKA. Będzie to porozumienie nt. współpracy przy kampanii edukacyjnej "Niska emisja - wielka sprawa". Wspólne działania określone w porozumieniu mają na celu skierowanie uwagi mieszkańców na problem niskiej emisji, skutki jej występowania oraz projekty, dzięki którym można z nią walczyć.
Jak informuje stołeczny ratusz, szacuje się, że rocznie ok. 45 tys. osób w Polsce umiera przedwcześnie na choroby, których przyczyną jest zanieczyszczenie powietrza.
Najbliższa konferencja klimatyczna COP22 odbędzie się w Maroku w listopadzie br. Wśród jej celów jest sprawienie, by zostało wdrożone przyjęte w grudniu 2015 r. tzw. porozumienie paryskie. Porozumienie z Paryża zakłada ograniczenie globalnego wzrostu średniej temperatury do poziomu znacznie poniżej 2 st. C.
"Piknik z klimatem" to cykliczne wydarzenie ekologiczno-kulturalne organizowane przez warszawski ratusz. "Kulturalnie o niskiej emisji" to hasło tegorocznego, dziewiątego już spotkania, które odbędzie się w godz. 11.30-16.30.
"Chcemy kontynuować tę tradycję rozmowy z mieszkańcami Warszawy o ważnych problemach, o problemach środowiska, o problemach jakości powietrza" - powiedział dyrektor Biura Infrastruktury stołecznego ratusza Leszek Drogosz. "Chcemy w kulturalny sposób, wykorzystując również ludzi kultury, porozmawiać o tych problemach i zachęcić mieszkańców do refleksji oraz (...) do włączenia się w programy, które chcemy w stolicy realizować" - dodał.
W sąsiedztwie Zamku Królewskiego w niedzielę będzie można dokształcić się w zakresie ekologii, a także wziąć udział w szeregu gier i zabaw.
Ratusz zwraca uwagę, że blisko jedna piąta mieszkań w Polsce ogrzewana jest piecami indywidualnymi, co roku spala się w nich ok. 6 mln ton węgla. Poza tym jesienią, zimą oraz wczesną wiosną ekonomia - jak podkreśla miasto - często bierze górę nad bezpieczeństwem i do pieców wrzucane są śmieci.
Organizatorzy pikniku chcą uświadomić mieszkańcom ich rolę w procesie poprawy warunków życia i jakości powietrza.
"Będę mówił o zanieczyszczeniach powietrza i ich wpływie na zdrowie, a także na klimat" - zapowiedział w rozmowie z PAP Jakub Jędrak z organizacji Polski Alarm Smogowy, który zabierze głos podczas niedzielnego pikniku. Dodał, że Warszawie jest duży problem z zanieczyszczeniami pochodzącymi z samochodów i komunikacji miejskiej.
Jego zdaniem bardzo dużą rolę w dbaniu o środowisko mogą odegrać mieszkańcy. Wśród możliwych działań wymienił m.in. zostawianie aut w domu i poruszanie się po mieście komunikacją.
Piknik poprowadzi Jarosław Kret.