W oczekiwaniu na kluczowe sygnały z RPP

Poranny, środowy handel na rynku złotego przebiega w spokojnej atmosferze wyczekiwania na popołudniową decyzję RPP. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,1210 PLN za euro, 3,1520 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,3548 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu oscylują blisko granicy 4,00%, aktualnie wynosząc 4,066% w przypadku obligacji 10-letnich.

Od początku tygodnia handel na rynku złotego charakteryzuje się mała aktywnością uczestników obrotu, którzy czekają na dzisiejszą decyzję RPP. Analogicznie minęło ostatnie kilkanaście godzin obrotu w trakcie, których polska waluta nieznacznie umocniła się po lepszych od prognoz danych makro ze Strefy Euro, które poprawiły globalne nastroje. Jednak to dzisiejsza decyzja RPP, a właściwie komunikat po posiedzeniu stanowić będą kluczowy czynnik warunkujący zachowanie polskiej waluty w trakcie kolejnych sesji.

Bazując na szacunkach rynkowych należy przyjąć, iż będzie miała miejsce 5-ta z rzędu obniżka stopy referencyjnej o 25pb. (do 3,5%). Wydaje się, że scenariusz ten jest obecnie traktowany jako bazowy i został już wstępnie zdyskontowany przez rynek, stąd taka decyzja RPP nie powinna przyczynić się do spadku wartości złotego. To na co należy zwrócić uwagę to komunikat po posiedzeniu. Naszym zdaniem jego gołębi ton może zostać wyraźnie zredukowany z uwagi na ostatnie lepsze od oczekiwań dane fundamentalne z Polski. Dodatkowo RPP prawdopodobnie przejdzie w status „wait&see” wyczekując informacji zwrotnej z rynku dot. poprzednich cięć. W przypadku, gdy dzisiejszy komunikat zasygnalizowałby, iż jest to zakończenie aktualnego cyklu obniżek stóp procentowych należy przyjąć, że znalazłoby to odzwierciedlenie w umocnieniu złotego oraz nieznacznym spadku cen polskiego długu.

Z rynkowego punktu widzenia do czasu popołudniowej decyzji RPP możemy spodziewać się małej aktywności rynku i lekkiego umocnienia złotego bazującego na wyklarowanych wczoraj krótkoterminowych trendach oraz potencjalnej korekcie wzrostowej na notowaniach eurodolara. W szerszym ujęciu kluczowy będzie komunikat po posiedzeniu i to od jego wymowy zależeć będzie czy polska waluta utrzyma aktualne paro-sesyjne maksima.

Konrad Ryczko
analityk
makler papierów wartościowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

walutynotowania walutkomentarz walutowy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)