Trwa ładowanie...
d2mshsu

W piątek złotówka nieznaczne się osłabiła po danych GUS ws. inflacji

Piątek na rynkach walutowych upłynął pod znakiem nieznacznego osłabienia złotego w stosunku do głównych zagranicznych walut. To reakcja na dane GUS dotyczące inflacji - uważa analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska Konrad Ryczko.

Share
d2mshsu

Ok. godz. 17.15 za dolara płacono 3,66 zł, za euro 4,18 zł, za franka 3,94 zł.

Ryczko uważa, że na piątkowe notowania polskiej waluty wpływ miały dane GUS dotyczące inflacji w styczniu.

"Polska waluta zaczęła osłabiać się po godz. 14, kiedy poznaliśmy dane dot. inflacji za styczeń. Wstępny odczyt wyniósł -1,3 proc. r/r (wobec oczekiwań -1,2 proc. r/r), co rynek dość słusznie odebrał, jako zapowiedź możliwych obniżek stóp w marcu. Kolejne wskazanie deflacyjne stanowi argument dla gołębiej części Rady Polityki Pieniężnej, aby spróbować przeforsować kolejne cięcia w trakcie najbliższego posiedzenia. W tle w dalszym ciągu rozgrywane są wydarzenia geopolityczne, gdzie rynek śledzi trwające negocjacje ws. Grecji oraz wyczekuje kolejnego tygodnia, kiedy będziemy mogli ocenić respektowanie zawieszenia broni na Ukrainie" - poinformował Ryczko.

d2mshsu

Kamil Maliszewski z Domu Maklerskiego mBanku podkreślił, że podczas dzisiejszej sesji złoty pozostawał stabilny, a niewielkie osłabienie pojawiło się jedynie rano.

"Inwestorzy mogą się wstrzymywać z zakupami w naszym regionie, przed realizacją postanowień o zawieszeniu broni na Ukrainie, które powinno nastąpić w weekend. Jeżeli wszystko przebiegnie w zgodzie z porozumieniem zawartym w Mińsku oraz poniedziałkowe posiedzenie Eurogrupy przybliży perspektywę porozumienia w sprawie greckiego zadłużenia, to możemy liczyć na spadek EUR/PLN do okolic 4,15. (...) Tracić wobec złotego powinien także frank szwajcarski, który kończy tydzień poniżej poziomu 3,95. Najbardziej skomplikowana jest sytuacja na parze USD/PLN, której kierunek będzie w przyszłym tygodniu uzależniony od tzw. minutek po posiedzeniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej, które zostaną opublikowane w środę. Generalnie należy oczekiwać w przyszłym tygodniu stabilizacji na parze USD/PLN w okolicach 3,65" - ocenił Maliszewski.

W piątek Główny Urząd Statystyczny poinformował we wstępnych danych, że w styczniu br. ceny spadły o 1,3 proc. w porównaniu do stycznia zeszłego roku, a w ujęciu miesięcznym mieliśmy do czynienia z deflacją w wysokości 0,2 proc.

d2mshsu

Podziel się opinią

Share
d2mshsu
d2mshsu