Trwa ładowanie...
d10qzpi
d10qzpi

W poniedziałek niemal niezauważalne zmiany wartości złotego

Początek tygodnia nie przyniósł istotnych zmian wartości złotego. Ok. godz. 16,30 za euro trzeba było zapłacić ok. 4,22 zł, za dolara nieco powyżej 3,38 zł, zaś frank szwajcarski kosztował 3,51 zł.
Share
d10qzpi

"Złoty w poniedziałek jest kosmetycznie mocniejszy, oscyluje wokół 4,22 wobec euro. Naszej walucie pomogły słabsze dane ze Stanów Zjednoczonych, m.in. o produkcji przemysłowej oraz sygnały z Europejskiego Banku Centralnego" - powiedział PAP analityk walutowy z BGŻ Piotr Popławski. Zaznaczył, że wskazują one na obraz generalnie łagodnej polityki pieniężnej, co przekłada się na trochę mocniejszego złotego.

"Ciąży nam jednak Ukraina i obawy o eskalację konfliktu w Wschodzie" - dodał. Według niego widać to było w reakcji na ubiegłotygodniowe dane o inflacji, po których złoty mocno się osłabił i reakcji na lepsze dane o PKB, które co prawda mocno ograniczyły oczekiwania na obniżki stóp, ale wpłynęły tylko na nieznaczne umocnienie złotego. "To pokazuje na dodatkowy czynnik, który złotemu szkodzi" - powiedział.

Popławski wyjaśnił, że jeśli chodzi o kurs pary euro/dolar, to rynek postrzega Fed, jako bardziej jastrzębi od EBC. "Dlatego reakcją na słabsze dane ze Stanów i łagodny EBC jest mocniejszy dolar" - dodał.

d10qzpi

Analityk z domu maklerskiego mBanku Szymon Zajkowski poinformował, że notowania złotego rozpoczęły tydzień relatywnie spokojnie. Polska waluta zyskała około pół grosza wobec euro i franka. Kurs euro/złoty zniżkował do 4,22, a frank/złoty w okolice 3,51. Wraz jednak z ponownym umocnieniem amerykańskiego dolara oraz spadkami kursu pary euro/dolar, polska waluta straciła wobec dolara.

"W bieżącym tygodniu z rodzimej gospodarki poznamy dane o średnim wynagrodzeniu i zatrudnieniu oraz przede wszystkim o produkcji przemysłowej w październiku. Jeżeli po ubiegłotygodniowym, zaskakująco dobrym odczycie dynamiki PKB za III kw., potwierdzą one utrzymywanie się relatywnie dobrej koniunktury również w IV kw., złoty może lekko zyskać na wartości" - - ocenił Zajkowski.

Według niego w tej sytuacji notowania złotego wobec euro oraz franka powinny zmierzać w kierunku dolnych ograniczeń przedziałów wahań z ostatnich tygodni, czyli 4,20 wobec euro i 3,49 wobec franka. Natomiast silny dolar nie powinien pozwolić na wyraźne spadki kursu dolar/złoty. Analityk uważa, że notowania złotego wobec amerykańskiej waluty powinny pozostać w okolicach 3,40.

d10qzpi

Podziel się opinią

Share
d10qzpi
d10qzpi