Trwa ładowanie...

W Portugalii jest 450 tys. zatłoczonych domów i 2,5 mln pustostanów

W Portugalii jest blisko 450 tys. zatłoczonych domów. Z drugiej strony na rynku jest ok. 2,5 miliona pustostanów.

Share
W Portugalii jest 450 tys. zatłoczonych domów i 2,5 mln pustostanów
Źródło: Jupiterimages
dv08t9o

Jak poinformował Krajowy Instytut Statystyczny (INE) w Lizbonie, rynek mieszkaniowy w Portugalii charakteryzuje się skrajnościami: z jednej strony przeludnienia mieszkań z drugiej nadwyżki pustych lub sporadycznie tylko użytkowanych domów.

"W większości zatłoczonych domostw brakuje jednego, dodatkowego pomieszczenia, które pozwoliłoby powiększyć przestrzeń mieszkalną - podał INE w komunikacie.

Instytut stwierdził, że w Portugalii istnieje prawie 22,5 tys. domów, których mieszkańcy z uwagi na brak powierzchni żyją w "ekstremalnych" warunkach. "Aby zapewnić im wystarczają przestrzeń do życia należałoby rozbudować te obiekty o trzy pokoje. Z kolei w ponad 67 tys. przypadków niezbędne jest rozszerzenie mieszkania o dwa pomieszczenia" - poinformowali przedstawiciele INE.

dv08t9o

Z danych Krajowego Instytutu Statystycznego wynika, że najwięcej zatłoczonych domów na terenie Portugalii znajduje się w Algarve, w aglomeracji lizbońskiej oraz na dwóch archipelagach: Azorach i Maderze.

Do najczęściej wskazywanych przez Portugalczyków problemów dotyczących stanu domów należy zawilgocenie pomieszczeń oraz brak światła. Pierwszy czynnik sygnalizuje około 20 proc. mieszkańców tego kraju, zaś drugi prawie 9 proc.

W ponad 10-milionowej Portugalii znajduje się około 7,5 mln mieszkań.

Z Lizbony Marcin Zatyka

dv08t9o

Podziel się opinią

Share
dv08t9o
dv08t9o