Trwa ładowanie...
d1b4ctx
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
turystyka

W Portugalii szybko przybywa urlopowiczów z Polski

- Polacy, masowo spędzający w tym roku urlopy w Portugalii, są drugą po Francuzach najszybciej rosnącą grupą turystów w tym kraju. W stosunku do ub.r. było ich o prawie 19 proc. więcej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Portugalii szybko przybywa urlopowiczów z Polski
(WP.PL, Fot: Rodrigo Gómez Sanz/Flickr/CC BY 2/0)
d1b4ctx

Z danych Krajowego Instytutu Statystycznego w Lizbonie (INE) wynika, że w pierwszej połowie tego roku odwiedzający Portugalię Polacy wynajęli blisko 200 tys. hotelowych łóżek, czyli aż dwukrotnie więcej niż goście z takich państw jak Rosja, Dania czy Austria.

"Tylko francuscy turyści mieli większą dynamikę wzrostu liczby rezerwowanych łóżek niż Polacy. W pierwszym przypadku było to o 24,8 proc. więcej niż w tym samym okresie ub.r., a w drugim o 18,9 proc. więcej" - podało INE.

Jak powiedział prezes stowarzyszenia hotelarzy AHETA, Eliderico Viegas, odwiedzający Portugalię Polacy poza turystycznym regionem Algarve często zatrzymują się też w stołecznej aglomeracji. Zaznaczył, że wpływ na zwiększoną obecność urlopowiczów znad Wisły w tym iberyjskim kraju ma destabilizacja polityczna w rejonach wcześniej popularnych wśród turystów, takich jak Afryka Północna i Bliski Wschód.

d1b4ctx

Z opinią tą zgadza się Andre Moura z Lizbońskiego Urzędu Turystycznego (TdL). Ekspert zaznaczył, że od kilku lat obecność polskich turystów w stolicy Portugalii zwiększa się o ponad 10 proc. rocznie.

"W pierwszych pięciu miesiącach 2016 r. Polacy wynajęli w stołecznych hotelach i pensjonatach ponad 32 tys. łóżek. Oznacza to, że od stycznia do maja br. liczba polskich turystów w samej Lizbonie wzrosła o ok. 10 proc. w porównaniu z tym okresem w 2015 r." - powiedział PAP Moura. "Oczekujemy, że do końca tego roku liczba ta przekroczy 100 tys. łóżek" - dodał.

W jego ocenie duży napływ polskich turystów wynika głównie z rosnącej liczby bezpośrednich połączeń lotniczych między Polską a Portugalią, szczególnie rejsów organizowanych przez tanich przewoźników.

"W 2004 r., kiedy nie istniało żadne bezpośrednie połączenie, liczba łóżek rezerwowanych przez Polaków w stołecznych hotelach wynosiła zaledwie 15 tys. Tymczasem rok później, kiedy działała już tania linia lotnicza między Lizboną a Warszawą, wskaźnik ten zwiększył się aż do 23 tys. Dziś pomiędzy obiema stolicami latają już trzej przewoźnicy. Poza tym jeden z nich od niedawna realizuje też bezpośrednie przeloty pomiędzy Warszawą i Porto" - dodał Moura.

d1b4ctx

Ponad 70 proc. przybywających do Portugalii polskich turystów zatrzymuje się w hotelach; przeważają obiekty cztero- i trzygwiazdkowe.

INE szacuje, że w porównaniu z ub.r. liczba odwiedzających Portugalię cudzoziemców zwiększyła się w pierwszej połowie br. o ok. 10 proc. Łącznie w okresie tym zarezerwowali oni 5,5 mln hotelowych łóżek.

d1b4ctx

Podziel się opinią

Share
d1b4ctx
d1b4ctx