W Senacie o opłatach za przekształcenie prawa do użytkowania we własność

Senatorowie chcą, aby Skarb Państwa i jednostki samorządu terytorialnego nie musiały udzielać bonifikat od opłat za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości w prawo własności. Bonifikaty te sięgały 90 i 50 proc.

Nad zawierającym takie przepisy projektem nowelizacji ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, debatowały we wtorek senackie komisje Ustawodawcza oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Nowelizacja ma dostosować prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego ze stycznia ub.r. Trybunał uznał wtedy, że niektóre ustalenia ustawy z lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości są niezgodne z Konstytucją. Chodzi o bonifikaty od opłat z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości pobieranych przez dotychczasowego właściciela nieruchomości od osoby, na rzecz której dokonuje się przekształcenia.

Trybunał wykazał, że jednostki samorządu terytorialnego, czyli dotychczasowi właściciele nieruchomości nie mają możliwości odmówienia udzielenia bonifikaty osobom spełniającym ustawowe warunki, ani też podjęcia decyzji o jej wysokości. Była ona ustawowo określona na 90 i 50 proc. w zależności m.in. od dochodów użytkownika nieruchomości i daty nabycia prawa użytkowania wieczystego.

Jak wykazywali podczas posiedzenia komisji przedstawiciele ministerstwa infrastruktury, Trybunał odniósł się tylko do samorządów, podczas gdy bonifikat musi udzielać też Skarb Państwa.

Senatorowie przystali na propozycję resortu, żeby rozszerzyć projekt nowelizacji o zapis znoszący obowiązek udzielania bonifikat. Jak wyjaśnił PAP członek komisji ustawodawczej senator Leon Kieres, w myśl zaproponowanych przez komisję przepisów, gminy i Skarb Państwa będą nadal mogły udzielać bonifikat, ale nie będą do tego zobligowane. Ma to dać gminom większą kontrolę nad finansami i wyeliminować nierówności w traktowaniu użytkowników wieczystych gruntów należących do Skarbu Państwa i do jednostek samorządu terytorialnego.

Źródło artykułu:PAP
senatprawo własnościnieruchomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)