W Sopocie rozpoczęło się nieformalne spotkanie ministrów pracy UE
W Sopocie rozpoczęło się nieformalne spotkanie ministrów pracy z 27 krajów UE, z udziałem komisarza ds. zatrudnienia i spraw społecznych Laszlo Andora. Rozmowy dotyczyć będą m.in. konkurencyjności instytucji rynku pracy i wydłużenia wieku emerytalnego.
Jak powiedziała dziennikarzom przed rozpoczęciem spotkania minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak, najważniejszym celem jest rozmowa o aktywnej polityce na rynku pracy, prowadzącej do obniżenia wskaźnika bezrobocia.
- W Polsce to nadal jest problem. Mimo że od miesięcy wiosennych bezrobocie spada, to jednak tempo spadku jest niezadowalające - powiedziała Fedak.
Rzecznik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Bożena Diaby poinformowała, że w spotkaniu szefów resortów pracy weźmie udział 12 ministrów oraz 15 wiceministrów z krajów UE. Obrady, z ramienia polskiej prezydencji, poprowadzi Jolanta Fedak.
Jednym z głównych problemów, jakie mają być poruszane w rozmowach, są wyzwania demograficzne. Począwszy od lat 2013-14, wraz z odchodzeniem na emeryturę pokolenia wyżu demograficznego, w UE zacznie się zmniejszać liczba osób aktywnych zawodowo. Obecnie liczba osób powyżej 60. roku życia rośnie dwa razy szybciej niż przed rokiem 2007, tj. mniej więcej o 2 mln rocznie, wcześniej był to 1 mln rocznie.
Czwartkowe spotkanie ministrów będzie składało się z dwóch części. W trakcie pierwszej sesji szefowie resortów rozmawiać będą o tym, jak w obliczu zmian demograficznych poprawić konkurencyjność na rynku pracy, ocenić konkurencyjność instytucji rynku pracy i jak rozwijać partnerstwo publiczno-prywatne w sferze zatrudnienia. W drugiej części poruszone będą kwestie związane z solidarnością międzypokoleniową.
Spotkanie 27 szefów resortów pracy albo ich zastępców poprzedziły rozmowy ministrów pracy trio prezydencji: Polski oraz Danii i Cypru (które po naszym kraju obejmą prezydencję) i komisarza Andora z partnerami społecznymi, czyli przedstawicielami europejskich federacji zrzeszających związki zawodowe, pracodawców i organizacje społeczne. W spotkaniu brali udział m.in. przedstawiciele BusinessEurope, Europejskiego Centrum Przedsiębiorstw Publicznych, Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych oraz Platformy Europejskich Społecznych Organizacji Pozarządowych.
- Partnerzy społeczni przede wszystkim zwracali uwagę na to, że walka z bezrobociem, polityka zatrudnienia związana ze strategią Europa 2020, wymaga bardzo dużej aktywności z jednej strony państwa, z drugiej strony właśnie partnerów społecznych. Oczywiście podkreślali też rolę dialogu społecznego - powiedziała minister Fedak po spotkaniu.
Jak dodała, także ministrowie pracy z "trio" podzielali na spotkaniu opinię o roli dialogu społecznego. - Ja sama myślę, że to jest chyba najważniejsze narzędzie rozładowywania problemów, jeżeli będziemy musieli się w Europie zmierzyć z - powiedzmy - kryzysem dotyczącym gospodarki - powiedziała Fedak.
Czwartkowe obrady ma zakończyć konferencja prasowa. Wieczorem delegaci wezmą udział w uroczystej kolacji w Centralnym Muzeum Morskim.