Trwa ładowanie...
d2oyh7g

W środę wznowienie negocjacji ws. sprzedaży kopalni Brzeszcze

Jeszcze w środę rano zostaną wznowione negocjacje Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) i Tauronu w sprawie sprzedaży części kopalni Brzeszcze - podała SRK, potwierdzając wcześniejszy komunikat Tauronu. "Obecny etap negocjacji" ma zakończyć się w najbliższych dniach.

Share
d2oyh7g

Jak przekazał PAP rzecznik SRK Witold Jajszczok, negocjacje zostaną wznowione w siedzibie spółki Tauron Polska Energia. Formalnie oferentem w ogłoszonym przez SRK przetargu jest spółka celowa Tauronu - RSG.

"Strony przewidują, że obecny etap negocjacji powinien się zakończyć do 15 bm." - dodał rzecznik.

Kopalnia Brzeszcze to jeden z dawnych zakładów Kompanii Węglowej (KW) - wydzielony z niej i przejęty przez SRK. W taki sposób zrealizowano jeden z punktów styczniowego porozumienia pomiędzy rządem a związkami zawodowymi, zakładającego m.in. przekazanie do SRK najbardziej obciążających KW kopalń (celem ich restrukturyzacji) oraz sprzedaż pozostałych do nowej spółki, tzw. Nowej Kompanii Węglowej (NKW). Miała powstać do 30 września, ale dotychczas jej nie ma.

d2oyh7g

Na specjalnym posiedzeniu 30 września rząd przyjął plan dla górnictwa, który przewiduje, że spółka TF Silesia przejmie 11 kopalń KW - ma to być podstawą do budowy silnego koncernu paliwowo-energetycznego. To też pierwszy krok do bezpiecznego wprowadzenia do tego podmiotu inwestorów zewnętrznych i utworzenia tzw. NKW.

W maju Tauron Polska Energia podpisał list intencyjny w sprawie ewentualnego nabycia części aktywów kopalni Brzeszcze. W sierpniu spółka określiła warunki brzegowe transakcji, wśród których było m.in. ogłoszenie przetargu. Po jego ogłoszeniu wstępne oferty złożyły: Węglokoks Kraj, spółka celowa Tauronu - RSG i należąca do Michała Sołowowa FTF Columbus. Węglokoks Kraj i FTF Columbus ostatecznie się wycofały.

Pod koniec września SRK, informując o przedłużeniu negocjacji, oceniła, że trudno uznać ofertę RSG za "respektującą interes Skarbu Państwa", ale rozmowy z tym podmiotem będą kontynuowane w trosce o los górników z Brzeszcz i ich rodzin. Tydzień temu SRK poinformowała o przerwaniu negocjacji, tłumacząc to koniecznością przeprowadzenia dodatkowych analiz ekonomicznych i prawnych oraz konsultacji.

W miniony piątek nowy już zarząd Tauron Polska Energia potwierdził zainteresowanie nabyciem aktywów kopalni Brzeszcze i zadeklarował chęć powrotu do rozmów ze SRK. Taka sama deklaracja padła wówczas ze strony SRK.

d2oyh7g

Tauron Polska Energia zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem oraz drugim sprzedawcą i wytwórcą energii elektrycznej.

Zgodnie ze strategią korporacyjną grupy - w najbliższych latach powinien zwiększyć się udział własnego paliwa w produkcji energii elektrycznej i ciepła. Obecnie do Tauronu należą dwie kopalnie: Janina w Libiążu i Sobieski w Jaworznie, które dostarczają ponad 40 proc. potrzebnego spółce paliwa. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

d2oyh7g

Podziel się opinią

Share
d2oyh7g
d2oyh7g