Trwa ładowanie...
d2a5feq

W Warszawie od 1 stycznia zmiana cen prądu

Od Nowego Roku nie zmienią się rachunki za prąd większości gospodarstw domowych w Polsce, ponieważ prawie wszystkie firmy nie mają jeszcze zatwierdzonych nowych taryf. Kilka firm, które dostało zgodę na zmiany taryf, będzie mogło to zrobić najwcześniej 6 stycznia. Jedynie działająca w Warszawie RWE Polska od 1 stycznia podniesie rachunki o 2,8 proc.

d2a5feq
d2a5feq

23 grudnia prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę na prąd dla gospodarstw domowych dla jednej firmy sprzedającej energię - Energi i czterech firm dystrybucyjnych - Enei, Energi, Enionu i Vattenfall Dystrybucja - poinformowała rzecznik prasowy URE Agnieszka Głośniewska. Decyzja ta oznacza, że firmy najwcześniej po 14 dniach mogą zmienić rachunki dla odbiorców, zgodnie z zatwierdzonymi taryfami. Rachunki za prąd dla odbiorców energii z tych firm mogą więc zmienić się najwcześniej 6 stycznia 2010 r.

_ Zatwierdzona taryfa dla Energi jest wyższa o 6,8 proc. _ - podała Głośniewska. Średnia podwyżka w opłatach dystrybucyjnych dla zatwierdzonych taryf czterech spółek to 4,5 proc.

Do pozostałych firm URE wysłało ponownie prośbę o zmianę wniosków taryfowych. Mają one 14 dni na odpowiedź.

Dwie firmy sprzedające prąd - RWE Polska i Vattenfall Sales Poland mają prawo zmieniać ceny prądu bez zatwierdzania taryf. Potwierdził to niedawno wyrokami Sąd Apelacyjny. URE chce firmy te ponownie zobowiązać do uzgadniania zmian dla gospodarstw domowych; trwa postępowanie w tej sprawie.

d2a5feq

W RWE Polska od 1 stycznia ceny prądu dostarczanego dla gospodarstw domowych wzrosną o 4,7 proc (o 2,8 proc. z opłatami stałymi). Firma podała, że łączny rachunek za zużycie energii i opłaty stałe wzrośnie miesięcznie dla przeciętnego gospodarstwa domowego o 1,86 zł netto.

Z danych spółki wynika, że po podwyżce łączne rachunki za dystrybucję i energię płacone przez warszawskie gospodarstwa domowe są i pozostaną w 2010 roku jednymi z najniższych w Polsce - powiedziała PAP rzecznik RWE Polska Iwona Jarzębska.

Vattenfall, który dostarcza prąd na Górnym Śląsku, nie zmienia jeszcze taryf.
- Na razie taryfy pozostają bez zmian - powiedział rzecznik firmy Łukasz Zimnoch.

d2a5feq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a5feq